Снимка: YouTube

В неделя умореният президент Владимир Зеленски говори с четирима руски журналисти в продължение на час и половина.

Зеленски, чието име в Zoom беше посочено като "Президент на Украйна", говори за ужаса, разгръщащ се в обсадения град Мариупол в източната част на Украйна, жертвите на войната и реалността на инвазията, включително трупането на руски тела в страната. Целта на интервюто, което беше направено на руски език, първият език на Зеленски, беше да подкопае пропагандната машина на Москва и да достигне директно до руския народ.

Въпреки това, часове след интервюто, на фона на нарастващата криминализация на независимите медии, Кремъл инструктира руските медии "за необходимостта да се въздържат от публикуване на това интервю".

Тихон Дзядко, главен редактор на вече затворения независим медиен канал в Русия, Дожд ТВ, беше един от четиримата журналисти, получили достъп до Зеленски.

"Беше много труден, но много важен разговор, защото Зеленски говори директно с руската публика", казва Дзядко пред VICE. "Мисля, че беше наистина важно и много интересно, но реакцията на руските власти беше поразителна – показа още веднъж как се страхуват от истината или поне от второто мнение."

Този разговор с украинския президент дойде седмици, след като телевизия "Дожд" беше принудена да затвори на фона на драстични медийни репресии, при които почти всички независими медии също затвориха врати. Много журналисти са избягали от страната или са изправени пред глоби или арести за работата си. Facebook и Instagram бяха забранени и наречени "екстремистки" от правителството.

"Нашата телевизия беше затворена в резултат на военна цензура в Русия", казва Дзядко по време на видео разговор. "Невъзможно е независими журналисти да работят в Русия, защото дори думата "война" е забранена. Ако не спазвате тези нови ограничения, можете да получите до 15 години затвор – затова решихме, че е невъзможно да продължим да работим."

Сега руските журналисти трябва да намерят нови начини за репортаж. След като стана ясно, че "Дожд TV" ще спре работа, Дзядко и неговата партньорка Екатерина Котрикадзе, също журналистка, решиха да пуснат канал в YouTube, наречен Kotrikadze Dzyadko, за да продължат репортажите си. В рамките на пет дни Дзядко избяга от Москва и с Котрикадзе и някои приятели в Тбилиси, Грузия, създаде ново студио за излъчване. Първият им поток на живо достигна 450 000 зрители и каналът вече е събрал над 120 000 абонати. В него Дзядко носи син блейзър, а Котрикадзе носи жълто горнище – цветовете на украинското знаме.

"Сега е моментът, в който е изключително важно да работим и да казваме на хората истината", казва Дзядко, "защото виждаме колко лъжи се разпространяват от руската пропаганда".

Въпреки че Дзядко е бил главен редактор на телевизия "Дожд" само от две години, той участва в проекта от стартирането му през 2010 г. Въпреки че каналът преживя много опити за затваряне, законодателството, излагащо журналистите на риск от затвор, беше последната капка в пълната чаша с вода.

"Беше унизително, защото не бяхме престъпници", казва Дзядко. "Не правехме нищо лошо. През 12-те години на Дожд съм абсолютно сигурен, че сме правили добри неща за нашата страна и за нашия народ."

"Ние сме истински патриоти, а не руското правителство", казва той. "Унизително е да бъдеш принуден да спреш работа и да бъдеш принуден да напуснеш страната си. Надяваме се, че ситуацията ще се промени. Но сега трябва да се справим с това, което имаме."

Докладването извън страната идва със своите предизвикателства.

"Трудно е да се докладва и се страхувам, че ще става все по-трудно, защото руското правителство се опитва да изгради тази цифрова желязна завеса", казва той. "Но имаме социални медии и някои експерти в Русия, които не се страхуват да говорят. Там имаме журналисти, които са готови да говорят с нас в ефир, така че е трудно, но е възможно."

Докато Русия продължава бруталната си атака срещу Украйна и цензурата на войната в собствената си страна, много журналисти търсят по-постоянен дом извън Русия.

За Дзядко планът не е да остане в Тбилиси, а да намери европейска държава, където той и съпругата му да могат да открият по-трайно медия – и да се надяват да се съберат отново с приятели и колеги от "Дожд" TV.

"Няколко десетки наши журналисти напуснаха страната и ние поддържаме контакт с тях. Обсъждаме по-нататъшните си планове", казва Дзядко. "Обсъждаме различни варианти. Надявам се, че в близко бъдеще, след няколко месеца, когато осъзнаем какво ще правим, ще го направим заедно с тях."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase