Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Повечето руснаци не одобряват войната срещу Украйна, според последните изследвания на общественото мнение в страната, което се дължи не на последно място на дългите години тесни връзки между двете държави. Това коментира доц. д-р Петър Чолаков, политолог, в ефира на предаването "В развитие" с водещ Делян Петришки.
.
"Руското обществено мнение започва да върви срещу Путин, но по-важно е, че икономиката на Русия е пред задушаване, което ще доведе и до брожения сред олигарсите. Никой не може да управлява само със сила - колкото и да е голяма армията и да е слаб противникът, ти се нуждаеш от легитимация."

За Путин няма вариант да загуби войната, това би било унижение както за него, така и за самата Русия, коментира Чолаков. "Той започна войната с грандоманската представа, че е възстановил Русия от пепелищата на унищожения СССР - сега ще покори Украйна, която се разбунтува срещу Русия."

В първите дни на военните действия руският президент се е опитал да откаже Украйна от съпротива, без да използва голяма сила, за да няма големи разрушения и да не настрои украинците и световната общност срещу себе си, коментира Чолаков.

Българското общество започва да разбира, че българският национален интерес не може да се колебае между Кремъл и членството на страната в НАТО и ЕС. Българските политици от своя страна обаче продължават да дефинират този интерес по начин, различен между различните партии, каза още гостът.

 "От гледна точка на българското общество се наблюдава пълен обрат - през 2020 г. одобрението на президента Путин бе 58%, сега неодобрението скочи, а одобрението се срина... Русия загуби информационната война и в България."

Парламентарно предстaвени партии като "Възраждане" продължават да демонстрират прокремълските си нагласи с поведението си, въпреки че отричат да имат такива, каза Чолаков. Около фигурата на освободения министър на отбраната Стефан Янев също се е съсредотoчило проруско ядро от обществото. Неговото уволнение е предимно одобрявано от българите, които са започнали да правят разлика между Русия и политиката на управляващите в Кремъл.

"В самото правителство БСП има съвсем различна представа за това какво е българския национален интерес... На такова високо ниво този интерес се дефинира по различен начин от премиер и вицепремиер."

Лидерът на БСП и вицепремиер Корнелия Нинова продължава да говори, че позицията на партията ѝ винаги е била срещу санкциите за Русия, докато премиерът Петков води твърда НАТО-вска и проевропейска политика, коментира Чолаков и добави, че е имало смесени политически сигнали и покрай уволнението на Стефан Янев и смяната на кандидата за неговата позиция (Драгомир Заков зае поста, след като първоначално бе предложен Тодор Тагарев с уговорката, че трябва да се постигне консенсус в коалицията - бел.ред.)

"Не е тревожно, че се сменя министъра на отбраната, а че има различни сигнали, които се променят от сутрин до вечер... Има поне две гледни точки за българския национален интерес - едната, изразявана от БСП на много висше място в държавата от вицепремиера Нинова, и другата на премиера Петков, осъждаща случващото се в Украйна и поведението на Русия."

Целия коментар може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase