Снимка: архив, БГНЕС
fallback

Президентът на Русия Владимир Путин вижда рискове от нова оръжейна надпревара в света на фона на деградация на системата за европейска сигурност. Той изрази мнението си в статия, озаглавена "Да бъдем отворени независимо от миналото", която излиза днес на сайта на Кремъл и в германския седмичник "Цайт" във връзка с 80-ата годишнина от началото на Великата отечествена война, предаде ТАСС.

"Цялата система за европейска сигурност сега е силно деградирала. Нараства напрежението, реални стават рисковете от нова оръжейна надпревара", констатира Путин.

Разширяването на НАТО в източна посока и влизането на редица бивши съветски републики в организацията "погреба надеждите за континент без разделителни линии", твърди авторът. "Превратът" в Украйна през 2014 г. според него е бил "организиран от САЩ", а европейските страни "безволно са го подкрепили, предизвиквайки разцепление в самата Украйна и излизането на Крим от състава й".

"Който и да се опитва сега да пренапише страниците от миналото, истината е, че съветският войник е дошъл на германска земя не за да отмъщава на германците, а с благородната, велика мисия на освободител", подчертава руският лидер.

Русия си спомня с благодарност за съюзниците от антихитлеристката коалиция, за участниците в съпротивата и германските антифашисти от времето на войната, приближавали общата победа. Днес федерацията се обявява за "възстановяване на всеобхватното партньорство с Европа. Имаме много теми от взаимен интерес" - сигурността и стратегическата стабилност, здравеопазването и образованието, дигитализацията, енергетиката, културата, науката и технологиите, климатичните и екологичните проблеми, изброява Владимир Путин.

"Отворени сме за честно съзидателно взаимодействие - изтъква руският президент. - Потвърждава го нашата идея за създаване на единно пространство за сътрудничество и сигурност от Атлантика до Тихия океан, което да включи различни интеграционни формати, сред които Европейския съюз и Евразийския икономически съюз."

По-късно днес статията на Владимир Путин ще бъде публикувана в онлайн изданието на "Цайт", а в четвъртък ще се появи в печатното седмично издание под рубриката "Мнения", уточни за ТАСС Йохана Шахт, говорителка на "Цайт".

На 22 юни 1941 г. е дадено началото на операция "Барбароса", при която силите на нацистка Германия нахлуват в Съветския съюз. Откриването на Източния фронт (или началото на Великата отечествена война, както я наричат руснаците) е повратен момент във Втората световна война. След като постигат военни успехи и нахлуват дълбоко в територията на Съветския съюз, германските сили са сразени година и половина по-късно в битката при Сталинград. Червената армия започва контранастъпление, което в крайна сметка довежда до поражението на нацистка Германия.
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

238

До Сюлейман паша

преди 2 години

Много интересно! Аз пък помня една възрастна жена как разказваше за германските войници разквартировани в покрайнините на София горе до Духовната Семинария в края на горичката е имало бараки. Та те са били точно обратното: приятелски и са помагали много на местните носили са им вода от някакъв кладенец (някои къщи са били без водопровод тогава) секли са дърва, въобще, били са изключително итзивчиви. Може да са имали такива инструкции, не знам, но ми беше много учудващо да го чуя навремето, на фона на пропагандата на която бяхме подложени.

237

ББ

преди 2 години

До Русияотечествената ви война бе спечелена от Съюзниците...САЩ,Великобритания,Канада,Австралия...стотици хиляди деца на гореспоменатите Народи умряха...за да можете да финансирате олигарси с...яхти и ФК отбори..докато Народите ви живеят зле...манипулирате ги с "врагове" стара руска традиция на диктатори...ВСВ бе спечелена от САЩ и Съюзници...останалото са манипулации на руски диктатори...със суровини...със оръжия...с животите на ...прочетете Истгорията моля...

236

Русия

преди 2 години

Вечна Слава на Героите от Великата Отечествена Война !!!!

fallback