Доналд Тръмп. Снимка: архив, Reuters
fallback

През миналата година президентът на САЩ Доналд Тръмп няколко пъти е казвал, че иска да изтегли страната от НАТО. В дните около бурната среща на Северноатлантическия договор миналата година Тръмп е изразил пред високопоставени американски представители в областта на сигурността мнението си, че военният съюз е безсмислен и обременяващ за страната, пише вестник "Ню Йорк таймс".

Възможно е президентът на САЩ да се върне отново към тези планове, защото военните разходи на съюзническите държави все още не достигат определените от него цели, опасяват се действащи и бивши американски представители, които подкрепят алианса.

През 2018 г. екипът по национална сигурност на Тръмп, включващ съветника по националната сигурност Джон Болтън и тогавашния министър на отбраната Джим Матис, е успял да запази стратегията на САЩ непроменена, без да се споменава възможността за излизане от блока - което би намалило рязко влиянието на Вашингтон в Европа и би насърчило руската политика в продължение на десетилетия, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".

Сега обаче американските експерти по националната сигурност се притесняват от завръщане към темата. Притеснения предизвикват и опитите на Тръмп да запази в тайна дори от собствените си помощници какво е било обсъждано на срещите му с Путин, както и разследването на ФБР за връзките между администрацията и Русия.

Oще по темата

Всякакви евентуални действия за изтегляне от създадения през 1949 г. съюз биха били едни от най-разрушителните за интересите на САЩ решения, които може да вземе който и да е американски президент, подчертава Мишел Флорной, която беше заместник-военен министър при управлението на президента Барак Обама.

Подобни действия биха унищожили резултатите от над 70 години упорита работа на много президенти на САЩ, както от Републиканската, така и от Демократическата партия, които са работили за изграждането на вероятно най-могъщия и влиятелен съюз в световната история, предупреждава тя.

"Това би било и най-големият успех, на който може да се надява руският президент Владимир Путин", добавя Флорной.

"Дори обсъждането на идеята за излизане от НАТО, да не говорим, ако наистина го направим, би било подаръкът на века за Путин", съгласен е пенсионираният адмирал от американския военноморски флот и бивш върховен главнокомандващ на Обединените въоръжени сили на НАТО в Европа Джеймс Ставридис.

Неприязънта на Тръмп към съюзите и поемането на ангажименти към международни организации не е тайна за никого. Президентът на САЩ изтегли страната от Парижкото споразумение за климата и публично е поставял под въпрос военните съюзи с Япония и Южна Корея. Той обяви и изтеглянето на американските войски от Сирия, без да се консултира със съюзниците си от коалицията за борба с Ислямска държава, припомня в. "Ню Йорк таймс", цитиран от БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

142

Танев продължение

преди 5 години

Някога през 60-те и 60-те години на 20 век, Великобритания постепенно изтегли войските си от Индия, Сингапур, Щатите вървят по същия път, защото останалите членове на НАТО не желаят да поемат голяма част от разходите. 3. На 22.0102019 год. Германия и Франция подписват Съюзен соговор - хинансово икономически и военен, който да замести Евросъюза и може би задълженията към НАТО. Тръмп и Военните са в остър конфликт, принудени от финосово икономически обстоятелства..

141

Танев

преди 5 години

1. По отношение на Евросъюза, на Щатите не му е нужен като цяло. За в бъдеще, Щатите ще се дотоварят поотделно с всяка страна. Най-голяма заинтересованост имат към Германия, като най мощна финонсово икономическа сила. После към Франция. 2. Армията извън Щатите, като основен гръбнак на НАТО изисква много ресурси. Това тежи на развитието на икономиката. С нарастването на Държавния дълг, все по-отчетливо става необходимоста от намаляване на разходите за НАТО.

140

ХаХа

преди 5 години

На САЩ не им е нужно НАТО. Без Турция и САЩ, НАТО е просто една сграда струваща 1 млрд. долара платена основно от американския избирател. Тръмп ще постави съвсем ново ударение на отбраната. А то е - която европейска страна иска САЩ да я пази ще плаща. На Тръмп, още по-малко му трябва ЕС, той ще се договаря с всяка страна поотделно.ЕС и НАТО вече са в миналото, също както СИВ и Варшавския договор, а нашите политици, както и преди, последни ще вдянат какво се случва.

fallback