Снимка: архив, Reuters
fallback

Русия се е изкачила на второ място сред страните производителки на оръжия през 2017 г. Така тя се нарежда след първенеца САЩ. Данните се съдържат в доклад на Института за изследвания на международния мир в Стокхолм (СИПРИ).

"Руските предприятия преживяват значителен ръст в техните продажби на оръжия от 2011 г.", заяви изследователят Сиемон Веземан по повод констатациите на доклада.

Руската оръжейна индустрия представлява 9,5 процента от продажбите на 100-те най-големи производители в света през 2017 г., като печалбата й е от 37,7 милиарда долара, което е с 8,5 процента повишение в сравнение с 2016 г., посочва докладът.

"Това е в съответствие с увеличаване на разходите на Русия за закупуване на оръжия с цел модернизиране на въоръжените си сили", посочва Веземан.

През септември Русия проведе най-големите си военни маневри в историята си, определени от НАТО като репетиция за пълномащабен конфликт.

Досега второто място в класацията от 2002 г. се заемаше от Великобритания, която сега пада на трета позиция (9 процента от световната продукция). Франция е на четвърто място.

САЩ продължават да доминират в класацията с голяма преднина. Американските производители съставляват 75 процента от общите продажби през 2017 г., като 42 американски компании от отрасъла са в топ 100 с общи приходи от 226,6 милиарда долара.

"Американските предприятия се възползват директно от постоянното търсене на оръжия от страна на американското министерство на отбраната", обяснява Од Фльоран, директорка на програмата за изследвания на въоръженията и военните разходи.

Първи производител на оръжия света е американската компания Локхийд Мартин (44,9 милиарда долара приходи). Руската компания Алмаз-Антей е на десето място с приходи от 8,6 милиарда долара, което е скок със 17 процентна в сравнение с 2016 г. За първи път руска компания влиза в топ 10. В класацията на стоте най-големи производители на оръжия в света влизат още девет руски оръжейни компании.

В доклада на СИПРИ се посочва още, че продажбите на турски компании са скочили с 24 процента през 2017 г., което отразява амбициите на Анкара да развива своята оръжейна индустрия, за да отговори на нарастващото търсене на оръжия и да стане по-малко зависима от чужди доставчици, посочва друг изследовател от СИПРИ Петер Веземан, цитиран от БТА.

СИПРИ е създаден през 1966 г. от парламента на Швеция и проследява военните разходи и оръжейни трансфери.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

68

Боби

преди 5 години

До Анонимен 86ЕХХХ ЕКСПЕРТИИОще в далечните 90 години Алмаз Антей продава на САЩ(директно) един комплекс С-300 - вярно не е бил най-модерния тогава но е бил най-малкото последната експортна версия. САЩ естествено разглобяват всичко до винче и какво установяват:Обсег на ракети и радар, време за реакция в автоматичен режим, честотен диапазон и това според тях реализирано върху допотопна електронна базаРуснаците НЕ ИМ ПРОДАВАТ АЛГОРИТЪМА ЗА ОЦЕНКА НА РИСКА и АЛГОРИТЪМА ЗА СМАНА НА ЧЕСТОТИТЕ :-)

67

Анонимен

преди 5 години

До Анонимен 86Абе Смърф, и като го разглобят, нали нищо няма да разберат с тези закърнели главички! Няма да могат да го сглобят.Как мислиш, като видиш процесорите, дали ще разбереш какво правят те. То другото е работа за шлосери и монтажисти. Ако видиш метала на горивните камери и соплата, дали ще можеш да направиш същия? Безплатен съвет: не пиши повече такива инфантилни съчинения, не показвай на другите колко си загубен. То е неприлично, все едно да си показваш хемороидите.

66

Анонимен

преди 5 години

Ами след като баба Меркел сасипа договорите с Саудитите ....Впрочем Китай що не е сложен пройзвежда и продава повече пушкала от русия

fallback