Снимка: Twitter

Двайсет са по последни данни загиналите в политехническия колеж в Керч на Кримския полуостров, съобщи министърът на здравеопазването на Руската федерация Вероника Скворцова.

Освен извършителя - 18-годишния Владислав Росляков, учил в същото учебно заведение, който се застрелял със своята пушка-помпа "Бекас", сред жертвите са още 14 ученици, 11 от тях - непълнолетни, и петима служители.

Семействата на жертвите ще получат по един милион рубли, пострадалите - по петстотин хиляди. Учебните занятия ще продължат; край всяко училище ще патрулират бойци от Росгвардия (бившите вътрешни войски), посочва "Росийская газета".

Вестник "Новие известия" цитира президента Владимир Путин, който обеща властите "да направят всичко" за възможно най-бързото оздравяване на пострадалите. Мотивите и версиите за трагедията се проучват най-внимателно и резултатите ще бъдат оповестени, увери държавният глава.

Трагедията на кримското крайбрежие е най-мащабното в историята на Русия масово убийство в учебно заведение, извършено от стрелец, действал сам, пише "Известия".

Още по темата

В болница остават 44-ма ранени, 10 от тях са в тежко състояние в реанимация. В Крим е обявен тридневен траур. Мотивите за престъплението, безпрецедентно за Русия, ще се проучват от разследващ екип начело с генерал-майор Сергей Голкин, който е наблюдавал разследванията на миналогодишния атентат в метрото на Санкт Петербург и пожара в мола "Зимна вишна" в сибирския град Кемерово през март, пише "Комерсант".

Следствието вече установи, че Росляков е израснал в неблагополучно семейство. Баща му, инвалид, не е живял заедно с майка му, санитарка в ракова болница. Смятали я за член на сектата "Свидетели на Йехова", вписана от руското правосъдно министерство в списъка с екстремистки организации.

Самият Владислав минавал за кротък младеж, имал среден успех в колежа, няколко пъти бил задържан, след като пил бира с приятели, разказва изданието.

Според негови източници обаче криминалистите и тайните служби "засилено проверяват" дали убиецът не е поддържал връзки с екстремисти, но не религиозни, а от забранените в Русия украински националистически организации "Десен сектор" и УНА-УНСО ("Украинска национална асамблея - Украинска народна самоотбрана"). Последната била вече уличавана в подготовка на атентат в учебно заведение в Русия.

Засега обаче предположенията, че Росляков може да е бил екстремист, не са потвърдени с нищо конкретно, допълва "Комерсант".

Бащата на Владислав Росляков, е дал показания пред следователите, пише "Известия". По думите му бащата е признал, че му е било трудно да общува със сина си. Той не е разказвал нищо за колежа. Бащата на Владислав е казал също, че синът му не е имал приятели – преди си е общувал само с приятел от детството, но вече е изгубил връзка и с него.

Като цяло бащата е описал момчето като възпитан и неагресивен, но много затворен човек. Росляков-старши е добавил, че е знаел за увлечението на сина си по компютърни игри и оръжия. Владислав не е живеел заедно с баща си.

Млади хора от групата, в която е учел Владислав Росляков, разказаха, че той не е имал проблем с ученето и с останалите студенти. Те го определиха като тих и спокоен. Видими причини за масовото убийство той не е имал, смятат неговите познати.

Разследването се контролира от председателя на руското федерално следствие Александър Бастрикин, а шефът на Федералната служба за сигурност Александър Бортников е изпратил в Крим водещи експерти в разкриването на терористични атентати, се казва в статията.

Щом се разбра, че извънредното произшествие в техникума в Керч е умишлено престъпление, това породи главния въпрос: кой стои зад него? - пише "Лента", цитирана от БТА.

Електронният вестник цитира украинския президент Петро Порошенко, заявил, че разследването на подобни случаи е важно за Украйна, "защото Крим е украинска територия, а украинците, живеещи в окупация на полуострова, са граждани на Украйна".

Държавната дума обсъжда по-строги правила за издаване на разрешителни за оръжие, както и други превантивни мерки срещу подобни трагедии. Например да се блокират интернет ресурси, които могат да подбудят деца към престъпления, съобщи депутатът Анатолий Виборни от ресорната комисия в руския парламент, чиито думи помества на сайта си "Ведомости".

Масовият убиец от Керч купил пушката - оръдие на престъплението, на свое име, малко след като навършил 18 години. Разрешително за ловно оръжие се издава в Русия, ако подателят на молбата е пълнолетен, има постоянно жителство, справки от нарколог и психиатър, не е осъждан и не е извършвал административни правонарушения през последната година, добавя всекидневникът.

Психиатричният преглед за издаване на такава справка е примитивен, просто една фикция, заявява обаче психоложката Екатерина Блюхтерова пред "РБК", цитиран от Би Би Си.

Александър Асмолов, завеждащ катедрата по психология на личността в Московския държавен университет, цитиран от "Ведомости", свързва трагедиите от този род с общата ситуация в Русия, където се разпалва омраза и се търсят врагове.

Руската федерация "се държи дръзко на световната арена и е очевидно, че през последните години (в страната) са насаждани ценности, които някой може би възприема като култ на силата. Това отличава страната ни от тихите европейски страни и я прави подобна на САЩ - око за око, зъб за зъб. Щом силата се възприема като неотменимо качество, като единственото нещо, будещо уважение, нищо друго не бива да се очаква", коментира
политологът Константин Калачов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase