Русия ще вземе ответни мерки след обявените от Вашингтон нови санкции срещу Москва заради атаката с нервнопаралитично вещество във Великобритания, заяви говорителката на руското външно министерство Мария Захарова, цитирана от Франс прес.

"Руската страна ще проучи изготвяне на ответни мерки след този нов неприятелски акт на Вашингтон. САЩ съзнателно избраха пътя на конфронтацията в двустранните отношения, които вече са практически сведени до нула от собствените им усилия", заяви Захарова на пресконференция.

Още по темата
По думите й тези санкции са въведени "под изфабрикуван предлог", а условията, които Вашингтон поставя за премахването им, са неприемливи за Русия.

"Властите на нашата страна са пряко обвинени, че са използвали бойното нервнопаралитично вещество "Новичок", въпреки че британската страна досега не е могла да предостави никакво доказателство за замесеност на Русия" в отравянето на бившия руски двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия през март в английския град Солсбъри“, подчерта Захарова.

"Русия изцяло е унищожила всичките си запаси от химически вещества миналата година", категорична бе тя.

"Настояваме британските власти да оповестят данни за извършваната в Портън Даун дейност по синтез на бойни отровни вещества, включително тези, които на Запад получиха названието "Новичок". Случайно ли е, че инцидентите със семейство Скрипал в Солсбъри и с двама британци в Еймсбъри станаха в непосредствена близост с химическата лаборатория в Портън Даун? Смятаме, че отговор на този и на други въпроси трябва да даде следствието", заяви говорителката на руското външно министерство.

Същевременно висш представител на Държавния департамент на САЩ обяви, че американските санкции срещу Русия ще засегнат износа на стоки, свързани с националната сигурност, включително сектори като специализирани петролни и газови технологии и някои електронни устройства и сензори.

Попитан дали санкциите ще засегнат директно "Аерофлот" и дали биха могли да ограничат полетите на руската авиокомпания, американският представител отговори, че тъй като "Аерофлот" е компания, притежавана и финансирана от държавата, ако някой поиска разрешително за износ за доставка на стоки за "Аерофлот", той ще попадне под "презумпцията за отказ".

Това не е насочено директно срещу "Аерофлот". Въпросът е дали ще одобрим или не лиценз за експорт на технология, която би могла да бъде използвана от компанията или да й бъде доставена, поясни анонимният представител на Държавния департамент, цитиран от БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase