Снимка: архив, Ройтерс
fallback

Владимир Путин не получи днес честитки за преизбирането си от лидерите на евроинституциите, но въпреки това ЕС даде знак, че ще признае вота на руснаците, подаден в неделя.

Според изявление на говорител на дипломатическата служба на ЕС президентските избори в Русия са били проведени открито и при добра организация. ЕС обаче няма да зачете гласовете, подадени в Крим и Севастопол, тъй като не смята, че те са част от Русия.

Oще по темата
“ЕС не признава незаконната анексия на Крим и Севастопол от Русия и затова не признава и провеждането на избори на Кримския полуостров”, заяви говорителят, който подчерта, че европейски дипломати и наблюдатели не са били изпратени да следят законността на вота извън признатите граници на Руската федерация.

Според предварителния доклад на наблюдателите от ОССЕ президентските избори са проведени без реална конкуренция на настоящия държавен глава и с оказване на натиск срещу неговите критици. Ограничаване на свободите на изразяване и събиране са били факт по време на предизборната кампания, както и пречките за регистрация на кандидати.

Наблюдателите посочват, че "обилното и безкритично отразяване на кампанията" на Путин от медиите е довело до неравнопоставеност между него и останалите кандидати. Кампанията е била фокусирана основно върху избирателната активност.

Днес министрите на външните работи от ЕС потвърдиха, че няма да признаят Крим за руски. В неделя се навършиха 4 години от отнемането на полуострова от руски военни части от Украйна.

"ЕС подкрепя суверинитета и териториалната цялост на Украйна и е за цялостно изпълнение на Минските споразумения", заяви първият дипломат на ЕС Федерика Могерини.

Последните са условие за прекратяване на санкциите, които ЕС наложи на Русия през 2014 г.

Днес външните министри от ЕС закусваха в Брюксел с украинския си колега Павло Климкин и обсъдиха реформите в страната. Климкин предложил на Лондон да изпрати в Киев част от изгонените от Москва заради шпионския скандал дипломати, за да удари по самолюбието на Путин.

ЕС иска от Киев повече усърдие в антикорупционните реформи и укрепване на независимостта на неправителствения сектор.

По-рано днес ЕС заклейми атаката срещу бившия руски шпионин Скрипал и дъщеря му и настоя Кремъл да предостави информацията по химическия агент "Новичок" на Организацията за забрана на химическите оръжия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

59

пенко

преди 6 години

Защо някой с някой се съюзява ??? Мисля ,че за да бъдат заедно срещу друг ! Кой е другият за ЕС --САЩ или Русия -или МВФ и Световната банка ??? А може би ЕС е срещу Световната еврейска експанзио-инвазия- с водеща роля на САЩ ??? Арабските войни /запалени от САЩ/ са за защита на Израел -за отцеляването му !!!!!

58

тя

преди 6 години

Като ги гледам в европейския парламент мъже , жени как се подбъзикват и как луксозно живеят на гърба ни и изпълняват американски задачи ,ми се повръща!

57

тя

преди 6 години

Че ,гласовете от Крим да не би да са на марсиянци?

fallback