Снимка: архив, Reuters
fallback

Месец след сблъсъците с полицията, в които бранеха референдума за самоопределение на Каталуния, жителите на малкото селце Досриус са обезсърчени - независимата им "република" се изпари за броени дни, пише Франс прес.

"Никакви сили не ми останаха. Положихме много труд, помагахме кой с каквото може, а накрая нещата се влошиха повече отпреди", обобщава Оскар Жансана, 43-годишен фермер, застанал пред къщата си, украсена със сепаратисткото знаме.

Мечтите за независима република бързо отлетяха. Пет часа след провъзгласяването й в петък от каталунския парламент правителството в Мадрид постави под пряко управление този регион от Североизточна Испания. В понеделник администрацията вече бе под контрол.

Отстраненото сепаратистко правителство се раздели между Барселона и Брюксел, където неговият ръководител Карлес Пучдемон уверява, че все още е "легитимният премиер на Каталуния".

"Те откараха републиката в Белгия, а ние останахме тук с вицекралица" - шегува се примирена Сусана Мора, говорейки за испанската вицепремиерка Сорая Саенс де Сантамария, натоварена в момента да управлява Каталуния.

Заедно с десетки свои съседи 43-годишната продавачка беше на 1 октомври част от жив щит пред единствената изборна секция в селото с 5000 жители, сгушено в хълмовете край Средиземно море северно от Барселона.

Oще по темата

По обед пристигна Цивилната гвардия и "нахълта безцеремонно, по войнишки", разказва тя. За да изземат изборните материали, полицаите си проправяха път с палки и неколцина, включително кметът, бяха ранени.

"Връщане към реалността"

Също като Сусана Мора хиляди каталунци се вдигнаха на този ден, за да осигурят протичането на вота, забранен от Мадрид - на резултата се позова каталунският парламент, за да провъзгласи отцепването на региона.

Ликуване обхвана в петък мнозина сепаратисти, но то бързо премина в разочарование.
"Истината е, че не схващаме добре какво става. Хората са много ядосани", обяснява продавачката, метейки пода в своето павильонче.

"Поизгубихме вяра", признава и Кристина Карбо, излязла на разходка край готическата църква в селото.

"Борим се отдавна за това: демонстрирахме, протестирахме, гласувахме неведнъж . . . - обяснява тя. - Бяхме си внушили, че стига само да посегнем, но как да надвием държавата, цялата власт е у нея."

От 2010 г. активистите на сепаратисткото движение организираха масови демонстрации в областта и подкрепяха водачите си практически безусловно.

През 2015 г., получили абсолютно мнозинство в каталунския парламент, отцепниците обещаха независимост до година и половина, колкото да подготвят местния апарат за функциите на държавна администрация.

Но вече изминаха две години, а каталунските управници нямат нито собствена хазна, нито социално осигуряване, нито централна банка, а не контролират и територията. Напротив, тя вече се управлява от Мадрид - за пръв път, откакто е приключила диктатурата на генерал Франко.

"Връщаме се към реалността - признава пред АФП лидерът на мощно сепаратистко сдружение. - Републиканското правителство няма как да се наложи. Трябва да си направим самокритика и да кажем на хората, че няма да стане лесно, че всичко ще трае много дълго."

Отцепническите лидери уверяваха години наред, че раздялата с централната власт ще мине без големи щети. Изключваха изобщо бизнесът да напусне региона - а 1800 фирми вече изместиха другаде главните си офиси. Обещаваха, че Каталуния ще остане в ЕС, докато европейските власти предупреждаваха пак и пак, че това не е възможно.

"Измамиха ни съзнателно", заклеймява ги Рабон Санчес, 54-годишен адвокат от Досриус, противник на идеята за независимост.

"Политиците трябва да казват истината, а те не го направиха. Вместо да правят политика, те пратиха хората вместо себе си на предната линия и ни вкараха в тази задънена улица", въздиша той.

Други обаче вярват непоклатимо в сепаратистките водачи от рода на Карлес Пучдемон.

"Те си знаят работата. Трудно ще ни бъде, но те са предвидили всичко. За 1 октомври ни бяха казали, че гласуване ще има - и гласувахме. Така ще стане и сега", твърди Жозеп Планас, дърводелец, на 48 години.
 

/БТА/

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

51

...

преди 6 години

Абе тия каталунци са се объркали! Не може някой да ги е бил особено пък и мадритската полиция! Нема как европата го каза това! Сега същите тия ЛИЦЕМЕРИ от европата ше ми твърдят, че подкрепяли те независимост и самосъзнание и прочие! Ай да им се и не евро пинделите! За едните може *** за другите дето даже ги биха то това не било бой ми било друго! *** ей затва ше се разпадне европата, щото като им опре дебелия до изотзад и почват друго да пеят!

50

ъперкът!

преди 6 години

Алоу пазарджиклийчито! Мене пък са ме родили в аероплан брях! Южнокорейско производство!!!пп-А иначе има некакви българи само в учебниците по История до пето отделение ба!И запомни-нема по лошо нещо от Обединението ва!Пример: имаше некакви пролетарии дето преди сто годин без четири деня фанаха да се обединяват,та чак и целийо Свет сакаха да обединят бря!!!Ха ха ха!!!Бууууухаха!!!

49

ПАЗАРДЖИК

преди 6 години

немога да разбера защо ги наричате сепаратиси. хората които са изолирани от властите .нека това да е пример на света за да няма изолирпне на малцинствата от дадени правителство.аз лично съм против да се раздели тази държава.аз съм за едина испания.съдинението прави силата.и нашето правителство да си вземе пример да не делят българи турци и роми.всички сме чеда на българия нали сме родени в българия всички.и всички сме предимно българи а после произхода

fallback