Александър Вучич. Снимка: архив, Reuters
fallback

След референдума за независимост на Каталуния и позицията на Европейската комисия, че референдумът е незаконен, вероятно вече е ясно колко трудно е да се запазва независимостта на Сърбия, заяви сръбският президент Александър Вучич.

Въпросът от всеки гражданин на Сърбия към ЕС днес е – как така в случая с Каталуния референдумът за независимост не важи, а в случая с Косово отцепление е възможно,  и то без референдум, каза Вучич в отговор на журналистически въпрос.

Той заяви на пресконференция, че Сърбия подкрепя суверенитета и териториалната цялост на Кралство Испания, както и Испания е подкрепяла и подкрепя териториалната цялост на Сърбия. /Испания не е признала Косово за независима държава- бел.ред./.

Oще по темата

"Как обявихте за законно отцеплението на Косово, дори и без референдум и как 22 страни от ЕС легализираха това отцепление, нарушавайки европейското право и темелите на европейското право, върху което се основава европейската политика и политиката на ЕС", постави въпрос Вучич на пресконференцията с гръцкия президент Прокопис Павлопулос.

"И какво, сега като отида в Брюксел, кой въпрос да поставя? Защо ние, сърбите сме най-зле третирани?", каза още сръбският президент.

"Как Каталуния не може, а Косово може, на това за сърбите никога няма да има отговор", заяви Вучич.

Световните центрове на властта си играеха, когато си мислеха, че могат да прекрояват границите на Балканите, тъй като регионът не е част от ЕС, а сега, когато "мечката дойде пред тяхната врата", е, сега ситуацията е много сериозна, каза Вучич.

Това е най-добрият пример за двойните аршини и лицемерието на световната политика, заключи сръбският президент, цитиран от РТС.

Президентът и правителството на Сърбия ще се обърнат към Европейската комисия по повод позицията, че случаите с Каталуния и Косово не могат да се сравняват, с писмо, с което ще се поиска отговор на редица въпроси в тази връзка и преди всичко – дали за ЕС важи едно международно право или съществува някакво друго международно право, което важи за всички останали държави, които не са членки на ЕС. Това заяви междувременно пред журналисти премиерът на Сърбия Ана Бърнабич след проведени консултации при президента Вучич, предаде Танюг.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

192

seira

преди 6 години

СПОРЕД МЕН ВЪПРОСА Е ПРИНЦИПЕН И КОЙТО СЕ ВЪЛНУВА ОТ ТОВА "КОЙ ГО Е КАЗАЛ?", А НЕ "КАКВО Е КАЗАНО?", ПРОСТО НЕ РАЗБИРА ЗА КАКВО СТАВА ДУМА И/ИЛИ Е ПРЕДУБЕДЕН!ТУК НЯМА МЯСТО ЗА "ПРО" ИЛИ "АНТИ" СРЪБСКИ БРЪТВЕЖИ!!!

191

Анонимен

преди 6 години

Този мазен сръбски п...л задава ли си въпроса справедливо ли бе от България да бъдат късани територии и давани на сърбите? Преди 100 години нямаха оплаквания, сега седнал да реве. :D

190

Анонимен

преди 6 години

Zastoto v Katalunia ne e imalo klaneta ptez 20 vek, dokato sarbite reshiha da izbiyat kosovarite I zavzemat zrmyata im.

fallback