Снимка: архив, Reuters
fallback

"Заплахи от страна на САЩ, нови санкции, ответни заплахи от страна на Северна Корея. Има риск ситуацията да излезе от контрол. (Това е) военнополитически танц на ръба на пропастта" - така обрисува напрежението между Вашингтон и Пхенян руският сенатор Алексей Пушков, цитиран в "Парламентская газета".

През последното денонощие отношенията между САЩ и Северна Корея сериозно се изостриха. Пхенян съобщи, че обмисля ракетен удар срещу американската военна база на остров Гуам. В отговор президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши КНДР с "огън и ярост", ако бъдат застрашени Щатите, напомня електронният в. "Вести".

Ракета с обикновена бойна глава не би нанесла особени щети на американската база; друг въпрос е, ако става дума за ядрен заряд, отбелязва "Независимая газета".

Oще по темата

Не се знае дали Пхенян разполага с такъв. Но както твърди "Вашингтон пост", според военното разузнаване на САЩ Северна Корея е създала малка ядрена бойна глава, която може да бъде монтирана на междуконтинентална ракета, пише всекидневникът.

В статията се припомнят и думите на Еди Калво, губернатора на Гуам, че островът "е подготвен за всеки сценарий". Там са разположени модерни средства за ПРО, способни да свалят севернокорейските ракети, изтъква "Независимая газета".

Размяната на остри изявления между ръководствата на КНДР и на САЩ стигна ново равнище на ескалация, констатира онлайн изданието "Региони".

Експертната общност реагира нервно, но според ориенталиста Леонид Сведенцов още не е време за тревоги.

"Засега няма свидетелства, че севернокорейският режим притежава миниатюрни ядрени заряди и носители, способни да ги транспортират до територията на САЩ. Нещо повече, севернокорейците не разполагат с технологии за следене на ракетите си, което пречи да се поразяват целите с необходимата точност. Затова сега най-важното е и двете страни да се успокоят", коментира експертът.

Политологът Геворг Мирзаян обаче също изтъква пред "Комсомолская правда", че според тайните служби на САЩ севернокорейски ракети вече могат да поразят Гуам.

"Затова според някои американски експерти е по-добре да се нанесе превантивен удар сега, докато в зоната на вражеските бойни глави е само 160-хиляден Гуам, а не примерно Лос Анджелис с 18-милионното му население. Войната обаче носи непредсказуеми рискове и може да съсипе целия регион, което Вашингтон естествено взема предвид. Затова вероятността от реална война на Корейския полуостров все още е малка, но естествено по-висока отпреди", казва анализаторът.

"Засега нещата отиват към поредна ескалация на конфликта без преминаване към бойни действия", смята Ирина Ланцова, експерт по корейските въпроси. "Според мен КНДР със сигурност няма да атакува първа американски цели; дори да бъде нанесен удар, това ще бъде направено от САЩ", добавя тя.

"Онези, според които инициатор на военна конфронтация може да стане най-непредсказуемият и най-голям отворко в династията Ким, управляваща от десетилетия в Пхенян, дълбоко се заблуждават", заявява и автор на "Комерсант".

Северна Корея само продава военна заплаха, и то доста успешно. Но предпочита все пак да не прекрачва "червената линия". Това би било за нея не само неизгодно, но и самоубийствено, посочва той.

Коментаторът припомня мненията, че Пхенян де факто държи Южна Корея като заложник, защото "дори обикновената му армейска артилерия, укрита на сигурно в планините, може бързо да превърне Сеул със сияйните му светлини в безжизнен куп стъкло и бетон. Тъй че Вашингтон никога не би се решил на стъпка, която автоматично ще подпише смъртната присъда на азиатския му съюзник".

Но президентът "Тръмп неведнъж доказа, че стихията му е да нарушава шаблони, забрани и табута". Същевременно според експерти от САЩ тежестта му в американската политика все повече намалява - в един момент ще може да го спаси само победоносна война.

Като "бизнесмен и прагматик" Тръмп може да си внуши, че ще действа прагматично, разумно, ако удари два заека - ако се прояви като лидер на нацията, какъвто никога не е бил, и отърве света от тъй наречения "режим чучхе". Може да се опита с един замах да докаже, че президентството му е истинско, а не откраднато от Хилари Клинтън, и за целта да се осмели на военна авантюра на Корейския полуостров или в Близкия изток, предупреждава авторът на "Комерсант".
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

81

Анонимен

преди 6 години

Кога САЩ ще престане да бъде агресор #1 и основен спонсор на тероризма в света. Никой не ги заплашва. За тях заплаха е когато някой си брани собствената територия. Ако искаме да живеем в един по-добър свят трябва САЩ да бъде поставен на място и да освободи всички окупирани територии по земното кълбо!

80

муспи

преди 6 години

При евентуална ядрена война (дай Боже), ще пострада фатално турция. Пророчествата са че лют враг от Север ще я превърне в огнено пепелище, малцина ще избягат в Месопотамия, където ИД търси десетки милиони чистачи на клозети. Тези дето двайсет и пет години чистиха клозети в Германия и сега се точат да живеят като бейове, ще се огорчат. В огненото пепелище банките ще изчезнат, както и изисканите хареми, ще останат само джамиите, понеже са от печен кирпич и вносно от България джилязо!

79

Анонимен

преди 6 години

За Русия знаем че е една страна от 3тия свят изоставаща с десетилетия технологично от САЩ.Демек руската *** е една сирия но с ядрен арсенал.Други въпроси ?

fallback