Акбаржон Джалилов. Снимка: Reuters
fallback

Изданията в Русия коментират съобщението на федералното следствие, че експлозията в метрото на Санкт Петербург в понеделник е дело на терорист самоубиец - 22-годишния Акбаржон Джалилов с руско гражданство, роден в Киргизстан.

"Терористът от автосервиза" в Петербург, където е работил с баща си, е бил вярващ мюсюлманин и "религиозните му контакти" се разследват приоритетно от тайните служби, посочва източник на РБК, близък до ръководството на Федералната служба за сигурност.

Според органите на реда атентаторът самоубиец е поддържал връзка с "радикална нелегална мрежа, симпатизираща на "Ислямска държава", но до 2015 г. е бил "светско момче", казва източникът.

Засега следствието смята, че Джалилов е оставил скрито в пожарогасител взривно устройство на една от метростанциите, където адската машина после бе открита и обезвредена, а самият той с друг, по-малък заряд е продължил нататък и второто устройство е експлодирало в неговата раница.

"РБК" цитира и говорителя на Държавния комитет за национална сигурност на Киргизстан Рахат Сулайманов, съобщил, че местните тайни служби разпитват роднините на Джалилов. Междувременно те разказали пред киргизстанско издание, че предполагаемият терорист като дете е бил "най-послушният" сред децата в семейството.

Джалилов не е бил регистриран като екстремист нито в Русия, нито в Киргизстан. В Санкт Петербург младежът тренирал бойни изкуства, а си вадел хляба като келнер и автомонтьор, отбелязва "Комерсант".

Според разследващите той се е свързал чрез социалните мрежи със свой земляк, воюващ за ИД - по данни на киргизстанските служби в редиците й се сражават над хиляда души от тази страна. Може би те са го инструктирали как да намери в интернет рецепти за изработване на експлозиви в домашни условия. После Джалилов е купил лагерни сачми и е намерил отнякъде стари пожарогасители.

Подготовката за атентата навярно е траяла най-много две седмици и е струвала не повече от няколко хиляди рубли. Обаче системата за антитерористична защита в санктпетербургското метро, за която са похарчени стотици милиони рубли, се оказа безполезна дори срещу някакъв единичен терорист. Петербургските местни депутати настояват градската управа да се отчете за средствата, изразходвани за сигурността в метрото, добавя "Комерсант".

Според чичото на предполагаемия извършител, говорил пред киргизстанското издание "24", Акбаржон не е бил религиозен фанатик, предаде ТАСС. Племенникът на Иманджон Джалилов редовно посещавал джамия, но не бил екстремист. Чичото на вероятния атентатор отказал да отговаря на други въпроси, защото "не общувал като хората" с останалите от родата.

"Московский комсомолец" цитира експерт, разказал как терористите подготвят атентатори самоубийци. "Нажежават атмосферата, изпълват я с патос, правят от вербувания герой, живописно му обясняват как неговите близки ще се гордеят с постъпката му и т.н. Е да, няма да клъвне всеки - един от сто, дори от хиляда. Вербовчиците избират хора с определен начин на мислене и характер, такива, които да им повярват. Сиреч хора, предразположени към т. нар. социално самоубийство", обяснява служител от руското Главно разузнавателно управление.

"Терористите не успяха да сплашат града герой" и след трагедията Санкт Петербург прави опити да се върне към ежедневието, отбелязва "Росийская газета". Метростанциите в града са отворени отново, въпреки че вчера заради подозрителни предмети бяха проверени над десет - заедно с тунелите. А на стъпалата на станциите в близост до мястото на експлозията лежат свежи цветя, придружени с бележки, поставени са запалени свещи, пише вестникът.

Трагичният инцидент сплоти жителите на града, коментира изданието по повод гражданските инициативи за взаимопомощ във връзка с нарушения трафик. Междувременно всички пострадали, оцелели след взрива, "се преглеждат всеки ден от най-добрите специалисти. Проведени са всички необходими операции, за всички са осигурени лекарства и кръв", цитира всекидневникът уверение на Вероника Скворцова, здравния министър.

Според "Независимая газета" обаче Санкт Петербург "се съвзема трудно" и градският транспорт все още не се е възстановил напълно. Вестникът цитира губернатора на Санкт Петербург Георгий Полтавченко, заявил, че градът не е искал помощ от федералния център, защото може сам да осигури необходимата помощ на пострадалите.

Разпитвани от журналисти служители от чуждестранни консулства, положили цветя на метростанция "Технологичен институт", заявили, че Петербург си остава привлекателен за туристи и гости от техните страни ще продължат да идват в града - естествено спазвайки препоръките за сигурност, добавя "Независимая газета".

"РБК" информира, че мерките за сигурност в транспорта ще бъдат засилени в цяла Русия. Специални мерки за охрана са в сила за стратегическите обекти. Руският футболен съюз подготвя препоръки за сигурност за оргкомитетите на ред спортни състезания, включително световното първенство по футбол през 2018 г. Организаторите на следващия Петербургски икономически форум, който ще бъде посетен от президента Владимир Путин, ще монтират система за видеонаблюдение с технология за разпознаване на лица. 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

22

Изгърбич Задвратян

преди 7 години

лелке, за юра ховански спб е питер. за тебе най-много ленинград.

21

Анонимен

преди 7 години

"Трагичният инцидент сплоти жителите на града, коментира изданието по повод гражданските инициативи за взаимопомощ във връзка с нарушения трафик."-------------Така е, но не давате подробности за същността на гражданските инициативи за взаимопомощ във връзка с нарушения трафик, а те са, че няколко от нал-мощните питерски фирми за таксиметрови услуги превозваха пътниците абсолютно безплатно.

20

Тереза Мей

преди 7 години

До ЦиникЕто, мен например, не могат да ме уплашат и никак не ме е страх от терористи!

fallback