Снимка: Reuters

Погребението на Фидел Кастро в събота бележи края на една ера: островът трябва сега да продължи напред начело с Раул Кастро, без водачеството на човека, който създаде кубинския социализъм, пише ДПА.

Макар че се оттегли пред 2006 г. след почти половин век на власт, Фидел Кастро си остана върховен авторитет в Куба. В продължение на 60 години страната практически се идентифицираше с човека, славен като революционен герой от мнозина и смятан за безмилостен диктатор от други.

През последната седмица кубинците бяха подканени да подпишат документ, с което да покажат подкрепата си за "концепцията за революцията", която Кастро лично формулира през 2000 г. Предложените в него ръководни насоки могат да бъдат тълкувани по повече от един начин в сегашния контекст.

"Революцията е усещане за историческия момент; тя означава промяна на всичко, което се нуждае от промяна; тя означава пълно равенство и свобода; тя означава да бъдеш третиран и да третираш другите като човешки същества; тя означава да се еманципираме чрез собствените си усилия; тя означава да се възправим срещу доминиращите сили вътре и извън социалната и националната сфера", започва текстът на документа.

Още по темата

Раул Кастро, който ръководи Куба от 10 г. и възнамерява да се оттегли от властта през 2018 г., въведе някои реформи, най-вече в икономическата сфера, и разреши известно"размразяване", довело до възстановяването на дипломатическите отношения със САЩ.

"Възможно е смъртта на Фидел Кастро, който имаше известни резерви към отварянето и сближаването със САЩ, да ускори промените и да открие простор за умерени (политици), тъй като той бе спирачка за такива промени", каза в интервю за колумбийския всекидневник "Ел Тиемпо" Майкъл Шифтър - президент на вашингтонския мозъчен тръст "Междуамерикански диалог".

"Ще има и съпротива от онези, които не желаят промяна и които ще покажат силата си, макар че с течение на времето (умерените) ще набират сила и влияние в правителството", каза Шифтър.

Новият политически сценарий в САЩ също може да промени хода на възстановяваните връзки с Куба. Новоизбраният президент Доналд Тръмп вече каза, че ще отмени съществуващите споразумения, ако кубинското правителство "не прояви желание за по-добра сделка за кубинския народ, за кубиноамериканците и за САЩ като цяло".

Мненията по улиците на Хавана са различни, но почти никой, независимо дали е поддръжник на правителството или дисидент, не очаква радикална промяна. Мнозина са склонни да подчертаят ролята, която историческият лидер на Куба е играел до последно.

"Присъствието на Фидел беше много силно и американците знаеха това", каза пред ДПА 32-годишният Мануел Бехерано Амейхейрас, който подкрепя правителството. В този контекст той очаква през следващите 10 г. "да няма политически промени и да бъдем икономически по-добре". Бехерано няма доверие в поколението, което идва на власт след историческите революционери. "Те нямат същите идеали", добавя той.

А според 16-годишния ученик Феликс, който бе на Площада на революцията в Хавана, за да отдаде последна почит на Фидел Кастро, "промяната трябва да означава хората наистина да вземат решения". "Концепцията за революцията да бъде реализирана на практика", обяснява той с известна ирония.

31-годишен мъж, когото виждаме в парк в хаванския квартал Ведадо и който предпочита да не каже името си, е скептично настроен. "Очаквам промени, откакто станах на 11 години. Все още чакам, и за нещастие, губя надежда. Много хора чакат да изчезне поколението на брадатите мъже (историческите революционери)", казва той.

Тези, които изтъкват постиженията на кубинската революция, особено в сферите на здравеопазването и образованието, казват, че се надяват нейните фундаментални принципи да се запазят. "Социалната справедливост, солидарността, всички хуманитарни чувства", добавя 62-годишната Мерилин Тапиа.

Куба търси формула да развие успешен икономически модел, който може да й позволи да съществува, без да зависи от други страни, след като бе силно зависима от подкрепата на Съветския съюз, а напоследък - от Венецуела.

Анализаторът Джери Хаар от вашингтонския "Уилсън център" казва, че "при всичките неизвестни някои неща за бъдещето на Куба изглеждат ясни: малко вероятно е икономическата либерализация да донесе политическа промяна в Куба".

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase