Снимка: архив, Reuters
fallback

Русия е подела задкулисна кампания от икономически и политически мерки, за да манипулира пет страни от Централна и Източна Европа, да дискредитира западния либерален демократичен модел и да подкопае трансатлантическите връзки, се посочва в изследване, подготвено от американски частен мозъчен тръст и цитирано от Ройтерс.

В изследването, публикувано днес, се казва, че Москва използва за целта симпатизиращи й местни политици, стреми се да доминира на енергийните пазари и в други икономически сектори и подкопава антикорупционните мерки, опитвайки се по този начин да влияе върху правителствата на България, Унгария, Латвия, Сърбия и Словакия.

"В някои страни руското влияние е проникнало толкова надълбоко и нашироко, че поставя под въпрос националната стабилност, както и западната ориентация на страната и (общата) евроатлантическа стабилност", се казва в 16-месечното изследване, извършено съвместно от Центъра за стратегически и международни проучвания във Вашингтон и българския Център за изследване на демокрацията.

Изследването е публикувано под заглавие: "Тактиката на Кремъл: Как да си обясним руското влияние в Източна и Централна Европа". Появата му съвпада с безпрецедентен дебат в САЩ дали Русия се опитва да се намеси в американските президентски избори на 8 ноември чрез кибератаки и чрез публикуването на имейли от кампанията на кандидата за президент от Демократическата партия Хилари Клинтън. От нейната кампания заявиха, че Кремъл се опитва да помогне на републиканския й съперник Доналд Тръмп да спечели битката за Белия дом.

Бивш високопоставен служител от Държавния департамент - Хедър Конли, е водещ автор на изследването, а други високопоставени американски официални лица казаха, че са съгласни с констатациите за руската намеса в Източна Европа.

"Руснаците са подели трайна кампания да си върнат онова, което Путин смята за техен полагащ им се буфер в Източна Европа, и да подкопаят не само НАТО и ЕС, но и цялостните демократични основи на двете институции", каза американски представител, който е проучвал руското поведение още отпреди рухването на СССР през 1991 г.

Служителят пожела анонимност, защото по думите му Белият дом е наредил на своите служители да не обсъждат публично враждебните руски действия. Тези действия според него включват подкупи, пропаганда, дезинформация, "епизодични" убийства на критици на Кремъл в страната и в чужбина, а вече и използване на интернет срещу опонентите и за отслабване на западните институции.

Книгата се спира на поредица от руски стъпки за разширяване на руското влияние в Централна и Източна Европа. Те варират от "мегапроекти", като например контракта за 12,2 млрд. евро за изграждане на два нови ядрени реактора в Унгария, възложени на Русия при непрозрачни условия, до "култивирането" на проруски бизнесмени, които да спечелят политически постове и после да защитават интересите на Москва, сочат авторите.

В България руското икономическо влияние, равняващо се на около 22% от брутния й вътрешен продукт между 2005 и 2014 г., е толкова силно, "че страната е изложена на силен риск цялата й държавна машина да бъде завладяна от проруски сили", се казва в изследването.

Водещият автор на изследването Хедър Конли каза в интервю, че то има за цел да осветли предизвикателствата, на които водещите американски и европейски политици не обръщат достатъчно внимание.

"Първата стъпка е да се признае онова, което се случва - какъв е залогът тук и как ние виждаме себе си и функционирането на нашата демокрация", каза той.

В проучването се препоръчват мерки за ограничаване на "порочния цикъл" на подмолното руско влияние. Те включват осветляване на незаконните финансови потоци и обновяване на американските програми за помощ с акцент върху укрепването на управлението и борбата с руското влияние.

Това не е единственото проучване тази година, което хвърля светлина върху руските действия в региона.

"Русия откри нов политически фронт вътре в Европа, подкрепяйки крайната десница срещу либералния Европейски съюз", посочи през февруари изследователска група на британската армия - Центъра за исторически анализи и изследване на конфликти.

Правителства като тези на Унгария и Гърция "открито симпатизират" на Путин. Резултатът е, че е налице значителна "пета колона" в Западна и Централна Европа, която отслабва нашият отговор на руската агресия", се казва в него.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

249

Анонимен

преди 7 години

През 1989г А.Луканов -член на Политбюро на управляващата БКП-е отказал на американците официално да възглави СДС- демократичната опозиция на БКП в БГ.Не си спомням тогава Т.Живков и руснаците да са се разтревожили и оплаквали от САЩ... Защо сега хамериканците се тревожат само от мисълта,че може да се появи личност в управлението на БГ,която да възглави проруска партия и движение? Ну,тупые они!

248

ПЛОХАЯ СОБАКА

преди 7 години

Русия няма да остави братята си в ръцете на рептилите.

247

Анонимен

преди 7 години

до 289: Ти си обичай руснаците, но те не те обичат.

fallback