Снимка: архив, Reuters
fallback

В онази октомврийска сутрин само шепа демонстранти протестираха в Москва срещу руската военна намеса в Сирия. Там бе и Сергей Давидис, заедно с още 300 души. Това бе първата и последна подобна демонстрация, спомня си той.

"Доколкото ми е известно, не е имало нито едно друго събитие, посветено на сирийския проблем и намесата на руските войски в конфликта", замисли се опозиционерът.

Нито обществен дебат, нито протести - нищо не се случва, откакто преди почти година, на 30 септември 2015 г., Владимир Путин изпрати своите бомбардировачи, хеликоптери и крилати ракети срещу "терористите" в Сирия в подкрепа на армията на Башар Асад, пише Франс прес.

Първата въоръжена намеса на Русия извън границите й от изтеглянето на съветските войски в Афганистан през 1989 г., критикувана от Запада заради ожесточените въздушни удари, предимно в Алепо, не предизвика вълнения в Русия. Дори не породи дебат.

"Това е далечна война, която, според общественото мнение, не струва прекалено скъпо и всъщност не вреди. Така че в крайна сметка тя остана встрани от вниманието на обществото", обобщи Давидис.

От гледна точка на Москва притеснение будят икономическата рецесия, която от над 18 месеца измъчва страната, и западните санкции срещу Русия. Резултатът е, че населението, дори опозиционерите на Кремъл, губят интерес към Сирия.

Повече от всякога прокремълските обществени медии представят собствената си версия за ставащото в Сирия: Москва се намесва по молба на легитимните власти в Сирия в борбата им срещу "терористичните групировки", които застрашават и Русия.

"В началото, преди година, хората реагираха с учудване и дори със страх. Но след това, с разпространението на държавната пропаганда, те се убедиха" и приеха аргументите на Кремъл, обяснява Лев Гудков, директор на независимия център за социологически проучвания "Левада".

Сега, когато държавният секретар на САЩ Джон Кери обвини руския си колега Сергей Лавров, че живее в паралелна вселена, руснаците биват засипвани с информации, рисуващи почти огледална картина на тази, представена в западните страни.

Така например от една седмица медиите по цял свят показват ужасяващи картини на цивилни жертви в Алепо, жестоко бомбардиран от руската и сирийската авиация. В същото време руската телевизия показва репортажи на акредитирани към сирийската армия журналисти в района на Алепо. В тях няма нито кадър от бомбардировките на бунтовническите квартали. Вместо това руските медии фокусират вниманието си върху нападенията на "терористи" и акциите на правителствените сили по разминиране на града.

"Всички негативни новини за това, което прави Русия, се представят в контекста на водената срещу нея информационна война и на антируската пропаганда", обобщи Гудков.

Засега руснаците считат, че войната в Сирия не им струва скъпо, казват експерти. Там са изпратени специални части и военни съветници, а Кремъл твърди, че нито един руски войник не е загинал на фронта, въпреки че поне 21 руснаци загинаха за една година.

"Сирия? Не, хората не говорят за това. Телевизията не показва почти нищо друго, освен доставянето на хуманитарна помощ", каза Ирина, пенсионирана работничка. Говорим близо до мемориала в Москва в памет на 15-те хиляди руски войници, загинали в Афганистан.

Въпреки всичко според социологическо проучване, публикувано вчера от държавния институт ВЦИОМ, делът на руснаците, които смятат, че ситуацията в Сирия се е подобрила, е спаднал от 48 процента през март, когато бе обявено изтеглянето на по-голямата част от руския контингент, до 27 процента през юли.

Но според повечето руснаци, травматизирани от продължилата близо 10 години война, водена от съветската армия в Афганистан, историята няма да се повтори в Сирия.

"Мисля, че нашите интервенции в Сирия и Афганистан са напълно различни. Мащабът не е същият", каза Ирина.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

64

пенко

преди 7 години

Точките по-долу заместват определения за "свободна жена" и "променен мъж"

63

Аха

преди 7 години

И в страните,които създадоха тази война и разрушиха Сирия,Ирак,Либия, дума не се обелва за вина,просто се пуска една димна завеса със стандартни пропагандни обвинения, и се пускат за задължително публикуване в казионните и продажни медии в страните,които владеят.Не виждам нещо различно.

62

Боби

преди 7 години

До SandoАко говориш за Катин може да се спори доста по въпроса - намери си в нета книжки от съвременни автори и ще се убедиш че около Катин и 22000 Поляци загинали там има МНОООГО ама много неща които не се връзват.Най-простия ФАКТ който никой не го отрича но който задава много въпроси. Гобните могили са намерени на територията на Пионерски лагер който е бил действащ до 1941 а самото клане е датирано от 1939. Две години пионерчетата са играели върху няколко могили с разлагащи се трупове???

fallback