Снимка: flickr

Бедни мигранти от страни членки от ЕС поставят на изпитание пределите на шведската толерантност, пише в. "Ню Йорк таймс".

В Швеция зачестиха нападенията срещу мигранти роми от страни от ЕС и така на риск е изложена репутацията на страната като една от най-толерантните и най-приветливите държави, допълва изданието и сочи като пример атака в парка Берзели срещу румънския ром Георге Ранку.

Още по темата

Докато спял там в една лятна сутрин, някой го залял с течност, съдържаща хлор и само благодарение на лекарска намеса той се отървал без белези от тази атака. Сега 27-годишният Георге признава, че трепери, когато му се налага да мине през парка и че веднага щом събере пари ще се върне в родината си.

За разлика от бежанците от Сирия, Африка и от други обхванати от войни и бедни места по света, които идват в Европа нелегално, гражданите на страни от ЕС, като Румъния са свободни да пътуват където си поискат в 28-членния съюз. Но бежанците извън Европа, които получават убежище, могат да получат и основни социални помощи, а за разлика от тях бедните европейски мигранти, които нямат работа, не получават никакви помощи или почти никакви помощи, пише вестникът.

Швеция предостави убежище миналата година на 31 220 души от страни извън ЕС, но сега се бори с приток на мигранти от по-бедните южни европейски страни като Румъния. В повечето случаи тези мигранти са румънски просяци.

Темата за мигрантите от бедните европейски страни се обсъжда във всеки едни град в Швеция, разказва Свен Ховмьолер, професор по химия в Стокхолмския университет и вицепрезидент на организация, подпомагаща бездомните мигранти. Той разказва, че навсякъде в сраната пред магазините има някой, който проси.

Бедността в Румъния превръща тази страна в отправна точка за подобни мигранти, които най-вече са роми и които в родината си за обект на предубеждения.

В Швеция въпросът с мигранти от бедните европейски страни подпомогна за възхода на партията Шведски демократи, която е дясна, популистка, антиимиграционна и която спечели 13% на изборите миналата година.

Подобни политически реакции имаше и в Дания, Великобритания и Франция. В случай с Великобритания притесненията относно притока от мигранти от Южна и Източна Европа, зае главно място в дебата за това дали Великобритания трябва да напусне ЕС.

Според директора на изследователския институт "Тимбро" Андреас Йонасон Хейно възходът на Шведски демократи е най-голямата промяна в страната от десетилетия насам. В Швеция липсата на антиимигрантска партия беше част от идентичността и шведите винаги са си мислели, че подобни партии в страната няма да има, посочва специалистът.

В Швеция просията не е незаконна, но партията Шведски демократи иска да я криминализира или поне онова, което тя нарича организирана форма на просия. Според полицията в Швеция има 4000 просяци, като от тях 1000-1500 са в Стокхолм.

В последните 18 месеца 77 просяци са били нападнати в Швеция, посочва организацията Експо. Едно от нападенията беше извършено в Малмьо, където палатки в ромски лагер бяха подпалени. Друго нападение беше в Борас, където просяк беше прегазен с мотопед. Трето нападение имаше в Скара, където мигрант беше прострелян с въздушна пушка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase