Снимка: flickr

Депутатът-реформатор Димитър Делчев е готов да работи и до 100 години, стига да има енергия. Това призна той пред Dnes.bg в коментар на пенсионната реформа, която предвижда плавно повишаване на пенсионната възраст докато стигне 65 години за мъжете и жените.

Не на такова мнение обаче е колегата му Росен Петров от БДЦ, който се пошегува, че може да облекчи пенсионната система като не дочака да стане пенсионер. 

"Не съм си изчислявал, но на 65 години трябва да се пенсионирам. Не планирам по-рано. Както се казва, ако имам енергия, дай Боже да работя и до 100 години", каза Делчев. Той обаче не прави планове каква пенсия би взимал, защото има едва 8 години стаж.

Преди да дойде в парламента работил в адвокатска кантора, където доходите му били различни от сегашните. Делчев коментира и мизерните пенсии. "Да живееш с 250 лева на месец е много трудно, със сигурност правиш много лишения", призна той и обясни, че има баба на 82 години и знае какво е ниска пенсия.

Самият той обаче трудно си представя да живее с толкова на месец. Изчислява, че няма да има за бензин, за да ходи при избирателите си и ще трябва да ограничи социалните си контакти, които били важни за работата му.

"Но за да имат пенсионерите, трябва да се вдигнат заплатите, оттам тръгва всичко, инвестиции, работни места, повече производителност, и малко по малко ще започнат да се оправят", обясни Делчев. 

На същото мнение е и депутатката от ГЕРБ Цвета Караянчева. "250 лева не стигат за нищо, това всички го признават, защото всички имаме родители, които получават такава пенсия. Но това е положението за съжаление", каза тя. Според нея вината за това е на всички управлявали до момента. 

"Наистина трябва да осигурим достойни старини на родителите си, но за съжаление през този 25-годишен преход някой някъде открадна парите. И сега за съжаление те трябва да поемат тежестта и всички ние с цената на това да се увеличава възрастта за пенсиониране", каза Караянчева.

Тя призна, че трудно би живяла с 250 лева и допълни, че пенсионерите дават основната част от тези пари за лекарства. Но и според нея пътят към по-високите пенсии са по-високите заплати и повече пари от данъци в бюджета.

"Не съм изчислила кога ще се пенсионирам, малко ми е трудно да го сметна сега, но при всички положения ще отиде на 65 години", каза тя.

Караянчева обясни, че трябва да има увеличение на възрастта, защото това е световна тенденция, а и защото у нас намалява броят на работещите, които внасят пари за пенсии. 

И Росен Петров от БДЦ не е изчислявал кога ще се пенсионира. Според него това ще е на 67 години.

"Но ако продължавам да работя в парламента, вероятно ще облекча пенсионната система", каза той на шега. Депутатът не е изчислявал и каква пенсия ще взима. Разказа обаче, че цял живот се е самоосигурявал, защото винаги е бил на свободна професия.

"Но няма да е от най-високите, не съм се осигурявал на най-високите тавани", каза той и призна, че пенсионерите не успяват да живеят с 250 лева пенсия.

"Това е най-големият грях на България и на нас и на всички - че има три Българии", каза той и ги изброи - на най-богатите, на тези, които успяват да отидат на почивка в Турция и Гърция, и на онези, които са отвъд чертата на социалния минимум.

"Не че съм антигръцки настроен, но когато протягаме ръка ние да помагаме на гърците, ми се вижда странно, защото там една пенсия е 1500 евро. А хората тук са забравили, че може да се ходи на кино, на театър, на море", каза той. 

Според Петров цялата пошлост в обществото ни идвала от това, "защото когато човек е гладен, изпитва нужда да чете жълти вестници, да мисли че богатите са зле. Аз си спомням по времето на социализма, хората се редяха на опашка за билети за Кончаловски. Когато човек е нахранен и сит, започва да изпитва нужда от култура", смята депутатът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase