Снимка: Булфото, архив
fallback

Четете дребния шрифт, когато правите резервации за почивка, за да няма неприятни изненади, препоръча на туристите председателят на Асоциация "Активни потребители" Богомил Николов. Според него лошото отношение на родните хотелиери е изгонило хората от курортите ни.

Г-н Николов, на прага на активния летен туристически сезон, какви са Вашите съвети към потребителите, за какво да си отворят очите?

Трябва да правим разлика между два типа пътуване – организирано или самостоятелно. Когато пътуваме с туроператор имаме повече права и възможности, но пък  когато човек сам си планира настаняването, има по - голяма гъвкавост и хората са се разпределили относително поравно между двата типа пътуване. При пътуване с група трябва да си познаваме правата, които са свързани със задължителна застраховка, ваучери, общо време. Трябва да получим една папка с книжа и е хубаво да я прегледаме. Когато си планираме сами пътуването, в зависимост от това какви средства използваме за резервации, е важно да гледаме в малкия шрифт, защото много често има допълнителни условия, които не са съвсем очевидни на пръв поглед, но пък са важни. Например дали се плаща паркирането или не, басейните, интернета, който много често може да е рекламиран като безплатен, но пък да се окаже, че е много бавен и трябва да се плаща допълнително за по-бърза скорост. Това важи повече за чужбина, защото в България интернетът е на доста добро ниво. Много важен момент е да отделяме време да четем отзиви на други туристи, но не във форумите, защото там се напълни с тролове и човек не може да е сигурен в мненията на хората, които изказват препоръки или критики към даден обект, но в резервационните платформи тези възможности са отрязани и мненията са обективни, на тях може да се има доверие, защото те така са дефинирани, че мнение могат да оставят само хората, които са ползвали дадения обект.

От какво най-много се оплакват в Асоциацията туристите, които почиват по българските курорти?

За България хората се оплакват от обслужването, от лошо отношение, от шум, но няма рецепта срещу това, а моята препоръка към бизнеса е, че е крайно време да разберат, че лошото отношение сваля приходите им и трябва да се научат на по-добро и вежливо обслужване, защото това ще им направи бизнеса по-доходен и успешен. Не спазват елементарни норми на гостоприемство. Като цяло си остава лошото отношение към туристите. Нещо, което не може със закон да се дефинира и да се формулира като права. Просто търговците трябва да се научат да го правят както е по цял свят. Бих им препоръчал да отидат една седмица в Турция, една в Гърция и да си видят глршките. Не може да си нацупен, намръщен, да се отнасяш лошо с туриста и да очакваш той да дойде и да доведе дори и семейството и приятелите си. Няма да стане.

Според Вас изнесените приемни през лятото на КЗП дали ще дадат резултат?

От миналите години знам, че приемните не се радват на много голяма посещаемост. Като цяло има една пасивност у българина да се интересува от правата си, от интересите си. Ние като че ли повече чакаме някой друг да свърши това вместо нас, но това ни е голямата грешка. Трябва да се научим, че няма друг по-заинтересован от нас самите да ни намери най-добрите условия и е наивно и илюзия да смятаме, че има армия от инспектори, които могат да минат по всяка керемидка да проверят и всичко да бъде вкарано в стандартите. Най-добрият инспектор е самият потребител и той трябва да отделя по-голямо внимание на това какво се предлага и да е критичен, когато неговите очаквания и претенции не са задоволени.

Какво трябва да знаят потребителите, когато фалира туроператор в последния момент и почивката им се провали?

Два такива случая имаше тази година и те не са първите и няма да са последните. Всеки един потребител с договор за организирано пътуване трябва да знае, че туроператорът има задължителна застраховка и копие от нея трябва да му е предоставена заедно с договора. В случай на фалит трябва да си отвори договора, да види кой е застрахователят и да постави претенцията си пред него. След това трябва да е търпелив, да изчака да мине процедурата, която е около месец и да си получи парите. Разправиите и ядовете няма кой да ги компенсира, но има сфери, в които въобще няма възможност за каквото и да е обезщетение. Например, ако си купете жилище на зелено и строителят фалира след втората или третата вноска, ще пиете една студена вода. В случая поне хората да застраховани. Според мен трябва да се върви към нещо подобно и в строителството, защото там има много хора, които са ощетени с хиляди, но няма практика за обезщетение.

Имате ли сигнали срещу сайтовете за пазаруване, които вече набират скорост и у нас?

В България пазаруването по интернет все още не е толкова популярно, като да кажем в Англия или страните в Северна Европа. Основната причина за това е инертност, но и може би това, че няма драстични разлики в цените, както е на Запад. Онлайн по принцип е по-евтино, но въпросът е, че ако тук е с 5% по-евтино, в Англия вероятно е 10 на сто и заради това там хората масово се обръщат към тези онлайн доставчици. В България имаме един положителен факт и той е, че доставките стават много бързо, защото се плащат кеш. В Западна Европа хората плащат с кредитни карти и съответно доставчиците нямат голям зор да доставят стоките навреме и това е проблем. Може да си поръчате подарък за Коледа, а той да дойде след Нова година. На нас най-големият ни проблем са рекламациите, защото онлайн можем да върнем закупената стока в 14-дневен срок, но има хора, които не познават добре процедурата. Ние трябва да уведомим търговеца в 14- дневен срок, след която трябва да изпратим стоката на търговеца и след това той има още 14 дни, в които да ни върне парите. Има потребители, които изпращат писмо до търговеца, но задържат стоката и си чакат парите и естествено, че не ги получават. Също така има много спорове относно опаковката. Тук търговците не са прави, защото поставят изискване едва ли не опаковката да е цяла, което не е възможно. На нас ни е дадено това право да върнем стоката, за да може да я изпробваме, а как да стане това, ако не я разопаковаме? Също така има спорове за дни, за гаранции. След като минат тези 14 дни, стоката е дефектирала и трябва да се отстрани проблема. Идва ред на ремонтът. Ако търговецът е в същия град е по-лесно, но ако сте в Силистра, а търговецът е в София или Благоевград, започват едни спорове за това кой трябва да плати транспорта, ако пък е по-голям продукт като хладилник или пералня, не може да се транспортира, трябва да се дойде на място и възникват големи спорове.

От какво най-често се оплакват хората, кои права са им засегнати най-много?

За жалост това са обществените услуги - парно, ток и вода и моето обяснение е за това е, че останаха единствените сектори без конкуренция и разчитаме само на добрата регулация от страна на държавата и спазването на изискванията й. Очевидно регулацията не е добра и не мога да разбера защо държавата продължава толкова упорито да се съпротивлява на либерализацията на пазара. Продължават топлинните счетоводители  да са подизпълнители на топлофикациите, продължават да не могат хората да си избират доставчик на електроенергия, има още много реформи, които трябва да се направят час по-скоро, за да може конкуренцията да регулира, а не държавният регулатор, който очевидно не се справя години наред.

Смятате ли, че положението не се променя от години заради политически натиск? 

Разбира се, че е свързано с политиката. Явно е, че политиците не искат да се разделят с властта си,  защото да регулираш това е власт, ако оставят пазарът да се саморегулира, това значи, че ще се откажат от собствената си власт. А това от наша гледна точка е глупаво. Видно е че държавата не се справя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

80

Мей-мей

преди 9 години

До АнонименЗащо ще ходите с кола да турция? От години почивам организирано с тур.агенции.има прекрасни места.Цените са по-ниска ит българия,хората са любезни,морето е чисто и всичко в хотела е включено в цената.Никога не бих стъпила повече по родното черноморие.

79

Грую

преди 9 години

До художникаНаистина има доста негативни мнения за този хотел в trip advisor. В booking не успях да го намеря.Как резервирахте стая там? Чрез българска агенция? Коя е за да знам да я избягвам.

78

Анонимен

преди 9 години

Страх ме е с моя стар таралясник да карам в Турция или Гърция. Абе няма ли някой да каже една добра приказка за нашето море.

fallback