Снимка: Булфото, архив
fallback

Тв водещата Венета Райкова се оплака, че е попаднала в епицентъра на рядко срещана атака. Гарван се забил в главата, а тя не могла да реагира на нападението.

Оказа се обаче, че нейният случай не е изключение. Точно сега е периодът, в който гарвани и врани отглеждат  малките си и е напълно нормална реакцията им да опитат да защитят потомството си дори ако трябва да се вкопчат в косата ви, за да ви изплашат и изгонят, обясниха експерти от Българското дружество за защита на птиците пред Dnes.bg.

Агресията на пернатите е за кратко. Най-много след месец те отново ще започнат да странят от хората, а най - кризисният период е седмица - две, уверяват орнитолозите.

Ако малкото пернато се учи да лети и е на ниско, тогава и майката кръжи около него и се опитва да плаши всеки, които би застрашил сигурността му, така че ако човек или куче се окаже прекалено близо, тя ще кацне на главата му. Това е първата й реакция и е добре да избягате. Ако обаче не се съобразите с предупреждението й, тогава ще забие и клюна си.

Колкото по-близо сте до птичето, толкова по-агресивно ще е поведението на враната или гарвана.

Единственият начин е да се отдалечите и за няколко дни просто хората трябва да сменят маршрута си и да избягват местата, където знаят, че има вероятност малките да кацат по земята, съветват от организацията.

Иначе в БДЗП нямат данни за нарастване на популацията на гарвани и врани в София. Просто врабчетата и гугутките през последните години са по-малко заради изсичането на дърветата.

Гарваните, враните и свраките заемат тяхната ниша понеже са по-приспособими към всякакви условия, всеядни са, ровят се в кофите за боклук, където има доста изхвърлена от хората храна и нямат особен проблем с вредните емисии във въздуха.

Така че няма как да се ограничи популацията на тези птици, след като намират какво да ядат толкова лесно. Това обяснява и факта защо дори в центъра на София, около парламента, може да се видят врани, накацали по кофите за боклук.

Вероятността обаче да нападнат някого е най-голяма, ако той разхожда куче, предупредждават експертите. Това също си има обяснение. Пернатите инстинктивно знаят, че ако малкото им падне на земята, ще бъде убито от кучето.

Ето защо и столичният парк "Св. Св. Петър и Павел" понякога е като от филм на Хичкок.

"Нямам ненападнато куче", призна пред Dnes.bg Мая. Нейният блок се намира на един от входовете на парка, там, където гората е много гъста и враните са свили гнезда.

"Когато си пусна кучето да тича, размахвам над главата си синджира, с който го водя. Така правят всички, за да не спускат враните над главите ни", разказа столичанката. Тя няколко пъти е ставала жертва на агресията на птиците. Обикновено се спуска една врана, кълве или пък си поставя краката на главата.

Мая си спомня и за случай на нападнато бебе. "Преди време една майка си буташе количката съвсем спокойно, дори и не забеляза, че врана се спусна точно към нея, едва успях да я изгоня", каза тя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

38

аз

преди 4 години

Това на картинката не е гарван, а врана. Чувала съм, че в София гарвани няма

37

boc

преди 8 години

В населени места ГАРВАНИ няма!Има черни врани, сиви врани и свраки.

36

Анонимен

преди 8 години

Гарваните и свраките са готини птици ! Много са интелигентни и прочистват парковете от гнусните човешки отпадъци ! Похапват всичко ! Затова трябва да се защитят със специален закон !

fallback