Снимка: Reuters, архив
fallback

150 души загинаха, след като умопомрачен пилот разби самолет във френските Алпи. Мъката на близките на жертвите трудно ще бъде заличена.

Но те все някак ще бъдат компенсирани. Заради предполагаемата психическа нестабилност на Андреас Лубиц обаче сумите може да са по-различни от предвидените за подобни случаи, пише БиБиСи.

Според експерти действащите закони позволяват на близките на загиналите да предявят иск срещу авиокомпанията-превозвач, ако се докаже, че смъртта нанася икономически щети на семейството. В същото време обаче нормативната уредба е изключително прецизна и са поставени рамки.

Авиокомпанията е задълена да плати не повече от 143 хиляди евро на загинал пътник, но това е при условие, че семейството докаже икономическите последствия. С други думи, ако се докаже, че при средна продължителност на живота жертвата е можела да спечели 143 хиляди евро или повече, то максималната сума се полага на близките без право на обжалване.

Всъщност превозвачът трябва да плати около 20 хиляди евро на семейството на всеки загинал пасажер непосредствено след катастрофа. За всяко евро над тази сума се подава иск.

Ако искът бъде уважен, а сумата надхвърли границата от 143 хиляди евро, компанията-майка Луфтханза трябва да се защити. Защото, ако бъде доказано, че трагедията е следствие на небрежност и липса на качествен контрол, то тогава ищците имат право на пълната сума, отредена от съда.

В конкретния случай положението за превозвача е доста критично. В крайна сметка именно в него е отговорността да подсигури годен за полет екипаж, което значи и в добро психическо състояние. Служител на Germanwings (дъщерна фирма на Луфтханза) е разбил самолета преднамерено – трудно вината може да бъде снета от компанията.

Затова всички семейства най-вероятно ще настояват за пълни компенсации, които определено ще надхвърлят стандартната сума, определена от закона.

Има различни предположения, но доста често се споменават суми от порядъка на стотици милиони евро.

Още един проблем пред близките за получаване на адекватно обезщетение е законодателството в съответните страни. В Германия, например, ищците не могат да претендират за морални вреди, въпреки че са загубили дете, брат, сестра, майка или баща.

Така, например, семействата на 16-те загинали ученици най-вероятно ще получат минимални суми. На теория загубата на бебе не предполага почти никаква компенсация!

Ситуация е по-различна в Съединените щати, където ищците могат да претендират за компенсация за болката, причинена от загубата на близък човек. Тамошните съдилища взимат предвид загубата на спътник в живота или трагедията да не видиш как собственото ти дете пораства.

При катастрофата в Алпите загинаха 72-ма германци, 51 испанци, граждани на Великобритания, Австралия, Аржентина, Иран, Венецуела, САЩ, Холандия, Колумбия, Мексико, Япония и Израел.

БиБиСи коментира, че Луфтханза едва ли ще прибегне до съдебни трикове за избягване на солидни обезщетения, тъй като това би нанесло сериозни щети по имиджа на компанията. Превозвачът вече обяви, че ще плати най-малко по 50 хиляди евро за всяка жертва, като тази сума няма да се взима предвид при последващите искове.

“Приоритет №1 за нас е да помогнем на семействата на загиналите. Ще посрещнем всички плащания по обезщетенията”, заяви изп. директор Карстен Шпор. Но колкото и пари да даде Луфтханза, болката едва ли ще отмине...
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

37

Анонимен

преди 9 години

Санкциите явно не действат, зарова още санкции няма да навредят...

36

Анонимен

преди 9 години

НЯМА НОВИНИ, ЕДНА НОВИНА И Я ВЪРТЯТ ЦЯЛ МЕСЕЦ ,, УБИХА РАЗСЛЕДВАЩ ЖУРНАЛИСТ НЕ ГО ОТРАЗИХА ... НЯКАКВА СИ ИМАЛА ФИЗИОЛОГИЧНИ НУЖДИ И СЕ *** В МОЛА ПАРДОН КЪРМИЛА...

35

до 50

преди 9 години

Заради огромната ускорение - от 700 км/ч до 0 за милисекунди - горивото се пръсва на микроскопични капчици и се изпарява.Горенето не е чак толкова просто - нужни са определени условия.

fallback