Снимка: Facebook

В миналото за семействата в Косово се знаеше, че семействата са мюсюлмански, но малка част от тях са силно вярващи. Напоследък обаче се забелязва радикализация сред младите, отбелязва БиБиСи. Смята се, че около 200 са бойците от Косово, биещи се в Сирия и Ирак на страната на Ислямска държава.

„На тази снимка е малко момче, очите му са толкова невинни“, отбелязва Ариета, сестра на Блерим Хета, един от първите балканци, присъединили се към Ислямска държава. „Брат ми имаше страхотен живот. Не е имал Мерцедес, караше Опел, но бяхме едно щастливо семейство. И аз все още не мога да разбера защо го е направил“, разказва още тя.

Блерим бил на 24 години, когато напуснал Косово, без да каже и дума на семейството си. Два дни по-късно Ариета получила съобщение, че брат й е в Турция. В него Блерим пишел, че е станал благочестив мюсюлманин, пътувал често и слушал различни имами. Ариета набрала номера и от гласа на оператора разбрала, че номерът се намира в Сирия.

Когато Ариета говорила с брат си по Скайп, той отрекъл да е в Сирия. Настоявал, че е в Турция и се е отдал на изучаване на арабски и търсене на съпруга, която да носи забрадка. Ариета много искала да повярва на брат си, но впоследствие майка им намерила пощенска картичка, написана от него и оставена в стаята му, с която се сбогува със семейството си.

Семейството на Ариета са мюсюлмани, но не са вярващи. Въпреки това изведнъж Блерим започнал да посещава често джамията. Започнал да пътува често и до Македония, където посещавал джамии. „Имаше едно момче, аз все още го виждам тук често. Той повлия на Блерим. Не му купи билета за Сирия, но определено му оказа влияние. Той го водеше на места, където твърдят, че джихадът е нещо хубаво“, разказва тя и се моли един ден това момче, отнело брат й, да бъде съдено жестоко.

В последните си дни в Косово Блерим се променил много. Пуснал си брада, гледал YouTube каналите на имами, странял от роднините си.

В крайна сметка признал на сестра си, че е в Сирия. „Каза ми, че ще се бори за религията, че другите са лоши хора. Каза, че иска да умре за Аллах и когато това се случи, ще бъде щастлив. Започнах да плача и да крещя. Попитах го каква е тази религия, която кара хората да убиват. Той ми каза, че ако му говоря така, повече няма да говори с мен“, разказва Ариета.

Ариета не искала да казва на семейството си, че брат й е в Сирия. Не искала да ги притеснява, а и част от нея все още вярвала, че той ще се върне.

Семейството на Ерион Абези се надява, че той ще се върне също. Ерион е само на 8 години.

На 10 юли майка му Пранвера получава съобщение от съпруга си Арбен. „Пишеше, че е със сина ми в Сирия и че ще се обади по-късно“, разказва братовчедът на Пранвера - Суад Садулахи.

На 7 юли Арбен взел сина си уж да го води на екскурзия в косовските планини. Вместо това той извел детето през граница и отишли в Тирана, където със самолет отишли до Турция.

Семейството все още в шок и е имало няколко разговора с Ерион. На 15 юли получили съобщение, че всичко е наред. Суад позвънил на номера. Обадилият се мъж говорил на албански и се държал грубо. Въпреки това дал телефона на детето.

„Поисках да говоря с Ерион да го питам къде е, къде е баща му...той ми каза, че баща му е в тренировъчен лагер“, разказва майката.

Снимки на Ерион, разпространявани в социалните мрежи, показват детето как сочи с показалец нагоре, какъвто е и символът на Ислямска държава. На друга снимка пък си играе с други деца, като на кадъра се вижда и знамето на ислямистите.

На 15 септември Пранвера и Суад виждат Ерион по Скайп. „Това беше най-голямото облекчение за нас – да чуем гласа му“, казва Суад. Но Ерион бил променен. „Изглеждаше пораснал. Може би заради обръснатата глава, но той и говореше по-скоро като възрастен човек, въпреки че е едва на 8“, разказва още той. От семейството на Ерион забелязали, че баща му става все по-религиозен. Едва след изчезването на детето Пранвера споделила с роднините си, че мъжът й я накарал да носи забрадка.

Властите в Косово смятат, че около 200 косовари се бият за Ислямска държава. „Знаем, че има и доста албански семейства там“, разказва Суад. В Косово има стигма, свързана с религиозния ислям. Там също се страхуват от него. Около 70 са хората, които са били задържани от полицията във връзка с подозрения за радикален ислям.

Ариета твърди, че преди заминаването на брат й Блерим семейството й игнорирала знаците, че брат й се радикализира. „Той е добро момче с промит мозък. Те са го уплашили, че ще отиде в ада, а след това му разказали колко хубаво било в рая“, разказва тя.

Последно се чули с Блерим на 24 март. „Попитах го кога ще се прибере, защото мама иска да го види. Той ми каза, че ние не знаем какво правим и че ислямът е единственото правилно нещо“, разказва Ариета. Впоследствие Блерим говорил с майка си и я помолил да й прости за всичко.

На 25 март Блерим убил себе си и още 52-ма иракчани в самоубийствен атентат.

Ариета се чуди какво го е променило. „Когато беше в Косово, твърдеше, че мюсюлманин няма как да бъде самоубиец. Когато беше в Сирия, го попитах дали е добре да се убиват хора. Той ми каза: „Ако не са мюсюлмани, да“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase