Росен Плевнелиев прави услуга на ГЕРБ, укори го социологът Юрий Асланов
fallback

Президентът Росен Плевнелиев се опитва по някакъв начин да попречи на окончателното приемане на новия Изборен кодекс, за да услужи на своите „политически приятели от ГЕРБ“, смята социологът Юрий Асланов.

„Точно пряко неговите предложения за референдум ги чух предната вечер от устата на Цецка Цачева, а на  следващия ден той ги облече официално“, коментира  Асланов пред Dnes. bg инициативата на държавния за насрочване на референдум за избирателната система и начина на организация на изборите.

Oще по темата
Плевнелиев призова да се проведе допитване, на което да се чуе гласът на хората за това дали да има мажоритарен избор на част от народните представители, задължително гласуване и електронен вот.

Според Асланов експертният дебат и по трите въпроса вече е бил направен и се е получило обществено съгласие за избирателна система.

Той коментира, че по принцип мажоритарните избори ограничават политическото представителство.

„Трябва предварително и ясно да кажем на „зелените“, на реформаторите, на „България без цензура“, че ако сменим системата, те няма да имат депутат. В Англия  няма „зелени“ в парламента, защото има мажоритарна система, а тя по принцип толерира големите партии. В България при мажоритарна система ще има три партии в парламента, нещо срещу което много дълго гражданският сектор се бореше и искаше да наложи по-достъпни правила, за да могат повече формации да са представени в НС“, разясни социологът.

В същото време той обясни, че при мажоритарна система заради по-малката представителност на партии в парламента, ще се създадат стабилни мнозинства и няма да има коалиции.

Той припомни, че вече имаме опит през 2009 г. с един такъв експеримент, който не доведе до нищо и вече никой дори не помни имената на мажоритарно избраните депутати.

Освен това въвеждането на мажоритарно гласуване изисква дълъг, експертен дебат за това как да стане разпределението с порпорционално избраните депутати, за да е справедливо.

„Ако обаче приемем, че този дебат е отворен, ако ще ходим на референдум, трябва да има напълно изчистена формулировка за всичко това, а сега парламентът не е удачно да дебатира въпроса, вместо да си гледа Изборния кодекс, защото през май е евровотът“, заяви Асланов.

Той се обяви и против идеята за задължителното гласуване, както и против електронното.

"Електронното гласуване не означава вот по интернет, то е дистанционно. По определението на Конституционния съд електронното гласуване е забранено сега, защото държавата няма контрол върху идентификацията на избирателите. Една ромска махала може да си гласува тук и да се представи, че от Чикаго“, добави Асланов. 

„Така че може свинското кебапче да се превърне в електронно кебапче, защото не знаем кой стои зад компютъра и си гласува“, коментира още той.

По думите му много държави са се отказали от електронното гласуван, в това число почти всички европейски страни, заради възможността за силно манипулиране на избора и много внимателно трябва да се подходи към въпроса.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

186

Анонимен

преди 10 години

Това ще намали значително разходите на ДПС, няма да дават пари за автобуси, само по един комп с нет за 5 минути! Ще улесни значително и купуването на гласове!

185

Анонимен

преди 10 години

До Бай ДимитърТо с ел.подпис преди дни излезна как е заграбен голям бизнес а при изборите сигурно ще отчетът 120% гласували...

184

Анонимен

преди 10 години

Да гласуваш електронно от личен компютър в български избори? Не изглежда здравословно, дори и компютърът не се намира в България...

fallback