Евродепутатът от БСП Ивайло Калфин.Снимка: Булфото, архив

Г-н Калфин, как ще коментирате последния скандал около изтеклия разговор по електронните пощи на медиите между бившия премиер Бойко Борисов, ексземеделския министър Мирослав Найденов и градския прокурор на София Николай Кокинов? 

Очевидно е, че беззаконното и безразборно подслушване в страната е стигнали до такава степен на пресищане, че вече започват да избива отвсякъде. Не за пръв път излиза запис на премиера, той не отрече за предишния запис, когато натискаше Митниците да спрат проверка в една фирма, така че надали и сега ще отрече. Твърденията, че това са от някакви паралелни на МВР структури, които били много мощни, е по-скоро насочено към него, след като е бил главен секретар на МВР и премиер в една държава, в която МВР злоупотребява, очевидно някой има отговорност. Факт е, че подслушванията в държавата са преминали всякакви граници и те нямат нищо общо с криминалната дейност, а с изнудване и държане на информация за един или друг човек. Сега тези, които ги организират, паднаха жертва на собствената си система. Така че ще трябва да носят отговорност и защо се подслушва безразборно, и защо се водят подобни разговори и премиерът си позволява да въздейства върху всички независими институции в собствен интерес.

Значи нямате никакво съмнение, че Мирослав Найденов казва истината, че всички министри са били подслушвани от 2009 г.?

Мисля, че очевидно Мирослав Найденов е уплашен и изнася информация, която знае в усилия да се запази. По-скоро очаквам да чуя и коментара на президента, защото когато държавният глава си оставя телефона в друга стая и пуска телевизора, за да не го чуят какво говори с един министър, очевидно и той знае, че го подслушват, а една държава, в която и президентът знае, значи няма институции.

Българският „Уотъргейт“ стигна до Европейския парламент, каква е реакцията на колегите Ви, допускам че не ви е много удобно?

Не ми е удобно, разбира се, но не разбирам и това, което поискаха от ГЕРБ, за да замажат скандала, защото това няма как да стане. По искане на друга политическа група ситуацията беше обсъдена миналата седмица. Това ще стане и на 7 май в Комисия по граждански права. Пет от седем групи в ЕП искат Цветан Цветанов да даде обяснение.

Как се отразяват тези скандали на имиджа ни извън страната?

По изключително лош начин. Става ясно, че досега България и имала управление, което няма нищо общо с европейски ценности, с демокрация, с разделение на власти, а едно управление, което си използва силовите институции, за да контролира икономически и политически процеси.


Социолозите предвиждат, че ще има отлив на гласове от ГЕРБ, но те няма да се прелеят към БСП, очаквате ли, че ще успеете да привлечете повече избиратели в последните седмици от кампанията на страната на левицата?

Да, но не заради скандалите около ГЕРБ, такива тепърва ще излизат, сега само се открехва завесата на едно изключително порочно и грешно управление на ГЕРБ. На изборите се избира между два вида политики. Тази на ГЕРБ, която беше свързана с ограничения на бюджета и замразяване на доходите. И миналата седмица Симеон Дянков написа в един американски вестник, че даже малко са били ограниченията и трябвало още повече да бъдат. От друга страна е политиката, която предлага социалистическата партия, която обаче се вижда и в страните от Европа, които преодоляват кризата, и тя е свързана с увеличаване на доходи, поддържане на вътрешен пазар, даване на възможност на бизнеса, който е здрав, да оцелее. Така че програмите, които се виждат, се определят от съвсем различни концепции. Аз не знам ГЕРБ с идеите на кой министър ще управлява – на Дянков, на Найденов или на четиримата на здравеопазването, които се смениха. Очевидно е, че ГЕРБ е напълно изчерпан и този модел, който те предлагаха, няма как да продължи.

Допускате ли еднопартийно управление отново след изборите или ще има коалиция?

Не очаквам еднопартийно управление. Избирателите показват, че искат да има коалиция и това не е случайно, но веднага след изборите партиите трябва да покажат, че са на висота и тази коалиция не трябва да е безпринципна. Според мен коалиция в България трябва да се прави така, както в Холандия - на основата на много подробен управленски договор, а не след това да съставят правителствени програми. Не случайно давам Холандия като страна за пример, защото от десетилетия се управлява от коалиции. Там преди да се състави правителството се създава една подробна програма за действия с конкретни мерки в отделните области от 200-300 страници. Тя се подписва от партиите и те се отчитат пред гражданите как се изпълнява. Предишната коалиция беше стигнала до такива подробности, че беше записан ангажиментът да не допускат България в Шенген.

Как виждате следващата коалиция, с участието на кои партии?

Коалиция се прави, за да се осигури парламентарно мнозинство, което би намерило подкрепа на гражданите само ако е съсредоточено и концентрирано около някоя цел за постигане на определени резултати. Трудно ми е да гадая сега, нека да видим кои партии ще влязат в парламента, но коалицията трябва да е изцяло принципна.

Ако ГЕРБ върне мандата, БСП ще прави ли правителство?

БСП е задължена да опита да състави правителство, ако получи мандата, но този кабинет и мнозинството не може да са безпринципни, а да има много ясни ангажименти към обществото. Ако могат да се обединят партии и се поемат ангажименти – добре, ако  ли не, по-добре да не участват в правителството.

Кои партии виждате като партньори?

Аз не бих изключил нито един партньор. Само с ГЕРБ няма как да стане, имаме принципни и културни разлики.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase