В декларацията си Путин е посочил малко над $100 000 долара годишен доход. Снимка: архив, Reuters

Съпредседателят на Републиканската партия на Русия – ПАРНАС Борис Немцов в съавторство с активиста от движението „Солидарност“ Леонид Мартинюк са изготвили нов доклад, посветен на живота на президента Владимир Путин, пише руският вестник „Комерсант“.

Докладът е озаглавен „Животът на роба на галера. Дворци, яхти, автомобили, самолети и други аксесоари“. Авторите на материала правят извода, че президентът лъже избирателите, декларирайки официално годишен доход под 4 милиона рубли (около 100 000 евро -бел.ред). Прессекретарят на президента Дмитрий Песков заяви за „Комерсант“, че всичко, което използва „избраният президент, е държавна собственост“.
   
Докладът „Животът на роба на галера“ е разделен на тематични глави: "Дворци", "Авиопарк (самолети и вертолети)", "Яхти", "Авто", "Часовници". Авторите правят уговорката, че нарочно не са публикували данни за стойността на дрехите и вещите, които Путин използва всекидневно, тъй като те са абсолютни дреболии в сравнение с вилите, самолетите, часовниците и автомобилите.

В увода се посочва, че „губещият популярност Путин маниакално се е вкопчил във властта. Като една от най-сериозните причини за това се посочва атмосферата на богатство и разкош, с която той е свикнал и с която категорично не иска да се раздели“.

Авторите отбелязват, че съгласно декларацията на президента неговият официален доход е малко повече от 100 000 долара. „При това начинът на живот, който той води, може да бъде сравнен с живота на монарсите от страните от Персийския залив и скандалните олигарси“. Така Борис Немцов и Леонид Мартинюк са изчислили, че господин Путин има на разположение „20 двореца, вили, резиденции“, като отбелязват, че „9 от дворците са се появили по времето на управление на Путин“.

Като описват подробно какво представляват те, авторите съобщават, че например държавните глави на САЩ и на Германия имат по две резиденции.

В парка на специалния авиоотряд „Русия“, който обслужва президента, по данни на доклада влизат 43 самолета и 15 хеликоптера - „общата стойност на авиопарка е около $1 млрд.“.

„Минифлотилията“ на президента, състояща се от четири разкошни плавателни съда, е оценена на 3 милиарда рубли. Като пресмятат автомобилите, с които се придвижва държавният глава (предимно Mercedes), авторите подчертават, че „за гражданите в декларацията си Путин посочва, че притежава автомобили ГАЗ М-21, ГАЗ М-21P, "Нива", ремарке "Скиф".

Колекцията от 11 часовника на господин Путин е оценена на 22 милиона рубли, което „е равно на шест негови годишни заплати“. „За да придобие по честен път само тази колекция от часовници, Владимир Путин трябва да не яде и да не пие цели шест години. А ако това са подаръци, то те трябва да бъдат декларирани, в противен случай това не е нищо друго освен подкуп за висше длъжностно лице“.

Поредният доклад на Борис Немцов се отличава от предишните осем с това, че в него има малко текст и много снимки. Немцов отказа да коментира труда си до утрешната му презентация, а прессекретарят на „Солидарност“ Олга Шорина, помогнала при подготовката, съобщи за „Комерсант“, че тиражът на доклада е само 5 000 броя. „Разчитаме на разпространението му в нета“, каза тя. 

Прессекретарят на Владимир Путин Дмитрий Песков каза за „Комерсант“, че „засега не е ясно за какво става дума“. „Ако имаме възможност да се запознаем с доклада, ще се запознаем“. В същото време Песков подчерта, че „информацията за държавните резиденции, транспорта на президента е абсолютно открита за всички и тук няма никаква тайна“. „Всичко това е държавна собственост и като избран президент съгласно закона Путин използва това. Нещо повече, той е принуден да използва много от обектите“.

По думите на Шорина „Животът на роба на галера“ е издаден в Русия, но да се направи това е било „крайно трудно“. Тя посочи, че отказвайки да отпечатат доклада, печатниците казвали, че „парите нямат значение“. Прессекретарят подчерта, че „тъй като има член /наказателен/: „За клевета“ към всяка снимка и твърдение в доклада има позоваване на източници“. „Знаем по предишните доклади какво представляват руските съдилища“.

Припомняме, че след доклада „Лужков. Резултати“ искове срещу Борис Немцов подадоха бившият кмет на Москва Юрий Лужков и съпругата му Елена Батурина. Лужков искаше да бъдат опровергани пет фрази от доклада, но съдът призна  за клеветническа само една. Батурина също спечели иск срещу Немцов, но обжалването му бе разглеждано вече след оставката на Лужков и съдът изцяло отхвърли претенциите на съпругата на бившия кмет. Освен това информацията от доклада на опозиционния деец се ползваше активно от телевизионните канали по време на кампанията за свалянето на Лужков.
 
След доклада „Путин. Резултати. 10 години“ срещу Немцов иск в съда внесе съсобственикът на компанията  Gunvor Генадий Тимченко. От трите фрази, които той искаше да бъдат опровергани, съдът призна за клеветнически две. Немцов изчисли, че по неговите доклади са проведени 31 съдебни заседания, но Европейският съд все още не е пристъпил към разглеждане на неговите жалби.

Политологът Евгений Минченко смята, че новият доклад на Борис Немцов няма да урони много имиджа на Владимир Путин. „Обикновеният човек не приема като нещо особено престъпно това, че президентът живее добре. Ние нямаме протестантската традиция за скромност на началството“.

„Това, че чиновниците на висшите равнища контролират дворци и подобни неща, като цяло съответства на на представата на избирателите за света – е съгласен политологът Михаил Виноградов. - Понякога обаче противопоставянето, което се създава, когато властта демонстрира доходите си, предизвиква сред населението прояви на недоволство. В такива моменти се стига до емоционални взривове: например след трагедията в Кримск плъзнаха слухове, че шлюзовете са били отворени, за да бъде спасена „дачата на Путин в Геленджик“, което е невъзможно от гледна точка на географията“.

Според експерта при поредния подобен изблик докладът на Борис Немцов може да бъде добре дошъл. Авторите на доклада, смята Виноградов, се надяват „да предизвикат такъв взрив още сега“.

А според Минченко докладите срещу Путин не оказват забележимо влияние върху настроението на избирателите, тъй като в обществото все още не е създадено търсене за подобен род разобличения. В същото време редовното публикуване на разобличителни доклади „поддържа емоционалния градус на онази част от електората, която е настроена срещу Путин“, заключава „Комерсант“.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase