Снимка: Reuters
fallback

По време на хаотичната евакуация пътниците и екипажът на претърпелия корабокрушение туристически лайнер "Коста Конкордия" са изоставили почти всичко на борда - бижута, пари в брой, шампанско, антични предмети, сервизи и полилеи от бохемски кристал, датиращи от 19 век, хиляди предмети на изкуството, в това число и 300-годишни печатни графики върху дърво, дело на японски творец.

Казано с други думи, едно истинско съкровище лежи във все още непретърсените италиански води, където масивният луксозен лайнер претърпя крушение миналия месец, пише Асошиейтед прес.

Въпреки че някои предмети ще изгният, в недрата на кораба ще останат достатъчно ценности, които да изкушат търсачите на съкровища. Точно както "Титаник" и безброй други потънали кораби са били плячкосани от търсачи на злато, на оръжия и на други богатства.

Може би е само въпрос на време, преди търсачите на съкровища да насочат вниманието си към потопените скъпоценности на "Коста Конкордия", на която пътуваха над 4200 души.

"Докато там има трупове, на кораба ще се гледа като на недостъпна зона, защото ще се смята за гробница. Но когато всички трупове бъдат извадени, ще започне лудешка надпревара за ценностите вътре", казва Робърт Маркс, ветеран водолаз и автор на множество книги за морска история, подводна археология и за търсене на съкровища. Той казва, че дори мафията има екипи от водолази, специализирани в преследването на потопена плячка.

"Коста Конкордия" беше основно плаващ луксозен хотел и много от пътниците се качиха на злощастния кораб със своите най-елегантни дрехи и бижута, за да се перчат с тях в казината и на гала вечерите под високите тавани, осеяни с кристални полилеи.

На върха на тази своеобразна пирамида стои огромно богатство, което е собственост на самия кораб – магазини, претъпкани с бижута, над 6000 произведения на изкуството, окачени по стените на кораба и СПА-център с колекция от печатни графики върху дърво отпреди 300 години, дело на японския творец Кацушика Хокусай.

"Сега "Коста Конкордия" е рай за търсачите на подводни съкровища", казва Ханс Райнхард, германски адвокат, представляващ 19 германски пътници, които искат компенсации за понесените от тях загуби. Юристът твърди, че някои от неговите клиенти са пътували с обсипани с диаманти бижута и с други ценности, които са били собственост на техните семейства поколения наред.

"Те загубиха много бижута и ценности – часовници, колиета, изобщо всичко, което слагат жените, когато искат да изглеждат добре и елегантни. Те са искали да покажат всичко, което са имали", казва адвокатът.

Масивният лайнер струва 450 милиона долара, но това е само цената на кораба и на двигателя и в тази сума не се включват другите предмети на борда, припомня Давиде Барбано, говорител на компанията собственик на кораба "Коста Крочиере".

Барбано потвърждава, че сред потъналите предмети има мебели, голяма колекция от произведения на изкуството, компютри, вина, шампанско, както и други ценни вещи, заключени в сейфовете на каютите.

"Коста Крочиере" продължава да е законният собственик на кораба и пътниците продължават да са собственици на потъналите ценности.

"Но да се направи количествена оценка на всички тези предмети е невъзможно, защото за жалост корабът е потънал. Докато той не бъде изваден, няма начин да разберем какво в него може да бъде спасено и какво не", казва Барбано.

Корабът се озова върху подводен скален масив край тосканския остров Джилио, след като капитанът Франческо Скетино се отклони от одобрения курс, за да се доближи до брега и да развлече пасажерите с близък изглед на острова - често срещана практика при круизните лайнери.

Скетино сега е под домашен арест, обвинен в убийство по непредпазливост, причиняване на корабокрушение и изоставяне на кораба преди пълната евакуация на пътниците. Досега е потвърдена смъртта на 17 души, 15 души все още се издирват.

Засега наклонилият се кораб е конфискуван от властите и заобиколен от издирвателни екипи, от екипи, които ще изпомпват горивото, и от учени, които наблюдават положението му върху скалите, върху които е заседнал. Гражданската защита, която ръководи операциите, казва, че в зоната оживлението е голямо, но властите не се притесняват от опасност от плячкосване. Гражданската защита планира да премести кораба, преди обирджиите да стигнат до него.

След корабокрушението на "Коста Конкордия" властите издадоха три документа, забраняващи на хората да се приближават на една морска миля от него. Тази забрана ще бъде в сила, докато огромният лайнер стои край Джилио, казват крайбрежните патрули.

"Корабът се пази 24 часа. Не е възможно някой да се доближи до него", казва лейтенант Масимо Макерони, представител на крайбрежните патрули.

Директорът на Гражданската защита Франко Габриели неотдавна посочи, че може да са нужни между 7 до 10 месеца за преместването на дългия 290 метра лайнер, след като тази работа бъде възложена на фирма изпълнител.

Според Робърт Маркс търсачите на скъпоценности неизбежно ще се впуснат в издирването на потъналата плячка въпреки големите рискове, защото за тях отломките от кораба са зона, свободна за всекиго.

Маркс смята, че ще минат от 4 до 6 месеца, преди да започне истинският лов на съкровища - отчасти защото търсачите на скъпоценности ще искат да избегнат суровите морски условия през зимата. Маркс допълва, че някои от търсачите отлагат търсенето, защото корабът продължава да се плъзга по скалите, с които се сблъска и защото е смятан за нестабилен.

Но рано или късно ловът на съкровища ще започне. "Жадните за скъпоценности гмуркачи ще искат да натрупат бързо богатство", казва Маркс.

Дори сега има хора, които се опитват да извлекат печалби от катастрофата. В eBay на търг се предлагат всякакъв род сувенири, свързани с кораба, от закачалки за дрехи и медальони, върху които фигурира името на лайнера, до карта на палубите на "Коста Конкордия".

Маркс припомня, че всичко, което е изнесено от прочулия се кораб, ще има стойност. Той припомня, че дори въглища, изнесени от потъналия преди 100 години "Титаник", са намерили купувач.

"Дори кристалните или порцелановите чинии от кораба ще струват цяло богатство", отбелязва експертът.

Адвокатът Райнхард казва, че неговите клиенти искат да си върнат ценностите, които най-често за тях имат сантиментална стойност. Но на този етап те ще трябва да се задоволят със споразумение за обезщетения в брой.

"Те биха предпочели да си получат вещите вместо парите, но нямат надежда, че това ще се случи", казва юристът.

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

анонимен

преди 12 години

верно ли е, че бикините от капитанската каюта отивали направо на търг в Сотби ?

17

Анонимен

преди 12 години

егати колко прости селяни коментират тука - 99%

16

Манго

преди 12 години

Леле, колко жилязо, алумин и бакър има бе бате! Да ни го дадат за скрап, на ръце с братчедите ще го извадиме на сушата и за 24 часа ще го обезкостиме. Може да го пишат хуманитарна помощ за наште братя ромите. Казаха ни, че проблем няма, щото водолазите вместо да спасяват хора са отарашили сейфовете и бижутерските магазини на борда.

fallback