Снимка: Getty Images/Guliver Photos
fallback

Банковият стожер на САЩ най-накрая разкри на кои финансови институции е оказана държавна помощ за справяне с кризата и в какъв размер. Редица имена не изненадаха, коментира сп. TIME. Заем от 50 млрд. долара заем за Citigroup, сходна сума отишла за Bank of America, а Goldman се „ограничил” до малки суми, но на няколко пъти.

Списъкът е доста дълъг, раздадените милиарди са много. Но името на една конкретна банка сред подпомогнатите прави наистина сериозно впечатление – Централната банка на Либия.

В 18-те месеца след колапса на Lehman Brothers американската подкрепата за закъсалата финансова институция набързо набъбнала до 35 милиарда долара под формата на краткосрочни заеми от Федералния резерв. Заемите за Централната либийска банка били предоставени на дъщерната й Arab Banking Corp. (ABC), която има представителство в Ню Йорк.

В началото на глобалната криза делът на либийското правителство в ABC бил 29%. След това обаче скочил до 59 на сто. Така излиза, че най-голяма полза от федералната помощ е имал режимът, за чието сваляне сега федералното правителство праща своята армия. 

ABC много бързо стъпва на крака след успокояването на пазарите и от загуби за 880 милиона долара през 2008 г., стига до печалба от 265 милиона за следващите две години.

Либийската банка е една от немалкото чуждестранни банки, които са се възползвали от тайната програма за раздаване на заеми на Федералния резерв.

Подробностите за програмата бяха обявени публично, след като съдът уважи жалбата срещу засекретяването от редица водещи американски медии като Bloomberg, Fox News и други. От Централната банка на Съединените щати бяха категорични, че всички раздадени краткосрочни заеми са били върнати със съответните лихви.

Това обаче не може да скрие смущаващия факт, че в първата седмица на октомври 2008 г., когато кризата приличаше на втора Голяма депресия, 70 на сто от спасителните заеми, дадени от Федералния резерв, са отишли за чуждестранни банки, настоява TIME. Сред получилите незабавна помощ са френската Societe General и ирландската Depfa Bank.

Но, разбира се, най-голямо недоволство определено ще предизвика спасителният пояс, хвърлен на либийската банкова система. Изглежда само преди две – две и половина години нещата са били далеч от днешните бомбардировки и призиви за незабавно оттегляне на Муамар Кадафи.

През март американското правителство замрази либийските авоари. Но странно не спря бизнеса на ABC на територията на Съединените щати.

Банката, която работи в сферата на сътрудничеството между американски компании и фирми от Близкия изток, получи зелена светлина срещу обещанието да не обслужва интересите на режима на Кадафи.

Същият този режим обаче продължава да разполага със солидни депозити в ABC. Значи в крайна сметка тази банка определено не е напълно независима от либийската власт.

Дали ще има санкции за Федералния резерв заради заемите, засега не е ясно. Но сенаторът от Вермонт Бернард Сандърс (един от първите, забелязали либийската банка в списъка с подпомогнатите) обяви, че настоява за адекватна реакция.

„За мен е необяснимо как надеждният малък бизнес във Вермонт и в цялата страна не получава одобрение за крайно необходими заеми, докато в същото време Федералният резерв дава десетки милиарди долари на банка, собственост на Централната банка на Либия”, чуди се Сандърс.

Поредната мистерия на финансовата криза, коментира TIME.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

54

ЦАРЧЕТО

преди 13 години

Ясно, че 28 е ***, повече нищо. А за 46-ти, ами кажи нещо , което не знаем! Само хулиш, обиждаш... Излез с позиция и в честен спор я отстоявай. Иначе и ти си като тези, които описа.

53

vevie

преди 13 години

Най-големите собственици на акции на Федералния резерв по онова време са: 1. Банките на Ротшилд от Лондон и Париж; 2. Lazard Brothers Bank от Париж; 3. Israel Moses Seif Bank от Италия; 4. Waeburg Bank от Амстердам и Хамбург; 5. Lehmann Bank от Ню Йорк; 6. Khun Loeb Bank от Ню Йорк; 7. Рокфелеровата Chase Manhattan Bank от Ню Йорк; 8. Goldman Sachs Bank от Ню Йорк. Заради паричната й власт конгресменът Чарлс Линдберг още тогава нарича нововъзникналата федерална банка невидимо правителство". Всъщност как функционира FED? Комитетът по свободен пазар" на FED произвежда федералнорезервни банкноти" (доларови банкноти). Тези банкноти се обменят срещу облигации (дългови разходи) на американското правителство, които са гаранти" за FED. Облигациите се задържат от банките на FED, които, от своя страна, прибират годишните лихви. Още през 1992 г. стойността на облигациите, задържани от FED, възлизат точно на 5 000 000 000 000 долара, а данъците на данъкоплатците постоянно растат. Всичкото това богатство FED натрупва, като заема пари на американското правителство и съответно касира високи такси, а разходите на FED са само за хартия, мастило и печат. Наистина звучи абсурдно, но е факт!

52

vevie

преди 13 години

В края на 19. век банките, контролирани от империята на Ротшилд, стартират широка кампания, за да получат контрол над богатата американска икономика. Европейските Ротшилдови финансират J. Р. Моrgап & Со. Вапк, Кhип Lоеb & Со. Вапк, Standart Oil Со. на Джон Д. Рокфелер, железниците на Едуард Хариман и стоманодобивните заводи на Андрю Карнеги. По онова време тази връзка означава много повече от разклонение в икономиката на САЩ. През 1900 г. Ротшилдови пращат един от своите агенти, Паул Варбург, да работи заедно с Кhип LоеB & Со. Вапк в САЩ. Якоб Шиф и Паул Варбург стартират кампания за изграждане на Федерална Резервна Банка" (FED) като непоклатима частна банка на Америка. В една реч пред нюйоркската търговска камара от 1907 г. Якоб Шиф открито заявява: Ако не получим централна банка с удовлетворителен контрол над набавянето на кредити, тази страна ще преживее най-острата и стресираща финансова криза в историята си." Речено-сторено - те хвърлят САЩ във валутна криза и паниката на капиталовия пазар съсипва живота на десетки хиляди души в цялата страна. Освен многото милиарди американски долари хаосът на нюйоркската борса носи на Ротшилдови и желания успех. Кризата е използвана като аргумент за създаването на централна банка, за да се избегнат подобни инциденти в бъдеще. По-късно Паул Варбург заявява пред банковия и валутния комитет: Първото, което ми дойде наум в паниката, беше, че се нуждаем от една С1еаring-bапк (Централна банка)..." Окончателният вариант на решението да бъде въведена Федерална резервна банка възниква на частна земя, собственост на Дж. П. Морган - остров Джекил, Джорджия. Въвеждането на FED през 1913 г. улеснява международните банкери да заздравят финансовата си власт в САЩ. Паул Варбург става първият председател на FED. Решението за Федералния резерв е последвано от 16-ти допълнителен текст в американската Конституция, който разрешава на Конгреса да облага с данък личните доходи на гражданите. Такива са последствията, след които американското правителство не може повече да печата пари, за да финансира собствените си операции. Това е първият случай в историята на САЩ, когато народът започва да плаща данъци за доходите си.

fallback