ТЕ ви чакат. Не ги разочаровайте. Снимка: БГНЕС
fallback

Пазарът на труда не е това, което беше. Оказва се, че и за най-обикновена професия вече се искат умения и таланти, каквито сме свикнали да се прилагат за по-сложни занаяти.

Днес една обява направи деня на много хора. В един от сайтовете за търсене и предлагане на работа цъфна бисер, който сме чакали от години. И за да не ви държа в напрежение, казвам директно: търси се ОВЧАР.

Първото, което се набива в очи, е следното: не че проявявам предразсъдъци, но, съгласете се, малко вероятно е овчарите да сърфират в нета. 

Все пак би било интересно да научим колко пастири са се отзовали на предложението, но нека първо разгледаме какви са изискванията към перфектния кандидат, щото и такива има:   

  • CV на английски език, при това в европейски формат – защо обяснението колко хубаво пасеш овце е наложително да е в европейски формат не става ясно. 

Във всеки случай автобиографията трябва да съдържа информация за това колко сте отворени към добичетата /тоест, обичате ги страстно без оглед на разликите в руното, копитата и зъбите/, а също и как проявявате незаменима инициативност в работата си /демек, ако не щат да пасат, говедата, започваш да ги ръчкаш с остена докле не остане кьорав стрък неопасан/.

Не забравяйте да пишете, че сте проактивен /демек, събирате стадата от девет планини в десета/, а също и че сте екипен играч /тоест, че когато при броенето вечер някоя овца липсва, сте готов да я заместите в редиците, само и само да излезе бройката пред шефа/.

Хубаво ще е да подчертаете, че притежавате гъвкавост и креативност /ще рече, че когато някоя овца изпадне в депресия и откаже да хрупа треволяка, ще направите и невъзможното, за да върнете слънцето в живота й и руменината по бузките й/.

Сега всичко това го преведете на английски, за да продължим към следващото изискване, а именно:

  • Актуална снимка в цял ръст и актуална снимка в паспортен формат.

Актуалността очевидно е важна, така че не пращайте снимки в стил „когато бях овчарче и óвците пасях в полята с дядо“.

Подстрижете се, обръснете се, облечете се подходящо, щракнете се и пратете необходимите снимки, на които да си личи, че това действително сте вие.

В противен случай овцете може и да не ви разпознаят на тучната ливада и току виж някоя се задавила от изненада, а после отказвам да мисля каква кретивност и гъвкавост ще се иска, за да я съживите.

  • Следващото изискване е да владеете английски или гръцки език, поне разговорно.

От това става ясно, че може би ще ви се наложи да водите овцете на Алианс, където ще ги учат да казват „май нейм ис Доли, найс ту мийт ю“.

Или пък вие самият ще трябва да им преподавате а-то и б-то на чуждите езици, но каквато и да е истината, във ваша полза е да имате няколко чужди езика под ръка. Много е вероятно, за равнопоставеност, в стадото да има и овце с увреждания /в Европейския съюз сме вече, алооо/.

По тази причина преминете и бърз курс по жестомимичен превод /най-основни неща, като „веднага да си изпасеш живовляка, тъпо животно“/, за да си вържете гащите, образно казано.

В заключение, когато сте изпълнили всички тези изисквания, ще избиете рибата /респективно – овцете/, ако си осигурите препоръки от предни работни места, които да обясняват вашата изначална любов към животните, предимно към преживните домашни такива.

Споменете, че и муфлоните ви привличат, но все пак блеещите красавици остават ваш връх и приоритет и не можете да си представите живот без овца.   И накрая, ако с всички тези ваши умения, таланти и способности, все пак не ви одобрят за работата, моля, обадете се на мен. Ще ви наема на секундата.

-------

Имате ли мнение по въпроса? Споделете го в блога на Dnes.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback
fallback