Снимка: Евгени Димитров / eLTER

До 18 юни на Моста на влюбените в София може да посетите изложбата от 58 снимки, разказващи за работата на Европейската научна инфраструктура за дългосрочни екосистемни изследвания, известна като eLTER. Авторите Евгени Димитров и Калоян Константинов подготвят половин година т.нар. Гранд кампания. В рамките на 88 дни пътувания на екипа до над 30 научни станции в 23 държави са произведени близо 3000 снимки и 50 видеа.
 
Снимките са придружени от описание на всяка национална мрежа, станция/платформа, както и важността на научната дейност на eLTER за ЕС, Европа и света. Целта освен чисто естетическа е да се запознаят жителите и гостите на София с работата на една от най-големите и важни европейски научни инфраструктури.
 
Изложбата е част от събитията, съпровождащи годишната среща на националните мрежи, която се проведе между 3 и 7 юни в София, организирана от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН и издателство "Пенсофт". На нея присъстваха близо 100 учени от всички 26 eLTER държави.
Интегрираната европейска научна инфраструктура за дългосрочни екосистемни, критично зонни и социално-екологични изследвания (Integrated European Long-Term Ecosystem, critical zone and socio-ecological Research) е стратегическа инициатива на Европейската комисия през последните близо две десетилетия, финансирана с десетки милиони левове.
 
Мрежата се състои от около 600 научни станции и платформи в 26 държави в Европа и Израел (включително и България), 114 университети, научни институти и академии. Тя създава и предлага хармонизирани и стандартизирани данни, услуги и обучения, полезни за законодателите, експертите, бизнеса и гражданите в техните съвместни усилия за намиране на устойчиви решения на големите обществени предизвикателства като: климатичните промени, загубата на биоразнообразие, деградацията на почвата, замърсяването и неустойчивото използване на ресурсите в сухоземните, сладководните и преходните водни екосистеми.
 
Уникалният социално-екологичен подход на eLTER отговаря на предизвикателството за разбиране на сложните взаимодействия между хората и природата в дългосрочен план чрез своята най-модерна изследователска инфраструктура, колаборативна култура и трансдисциплинарен опит.