ДПС изключи Делян Пеевски и още седем души от партията, а решенията бяха взети от централното оперативно бюро, ръководено от Ахмед Доган. Доколко драмите в движението ще играят основна роля в изборите в края на октомври?

"Съвсем логично действие на хората около Доган, защото изборите идват и те трябва да предприемат действия. Доган изключи Пеевски - това е единственото послание, което има нужда да бъде чуто и от последния избирател на ДПС. Комуникационно за техния таргет това беше правилно послание. От вчера посланието е много консистентно. Това е по учебник. В социологическите проучвания от ДПС продължават да бъдат втори. Изумително е при този скандал", коментира PR eкспертът Пепи Димитрова в "България сутрин".   

PR eкспертът доц. Александър Христов на свой ред посочи, че в символните съобщения Доган и хората около него са изключително добри.

"Пеевски е свръхдемонизиран и това играе в негова полза. Колкото по-рано "добрите сили" спрат да го свръхдемонизират, толкова по-зле за него. Това е огромна комуникационна грешка. Това му дава криле и сила", подчерта той пред Bulgaria ON AIR.

Пепи Димитрова добави, че когато фокусът на ума е привлечен от негативното, неговата реакция е на отчаяние и оттегляне.

"Това е базисна психология, която съм негативно впечатлена, че нашите политици трета година не успяват да разберат. Фокусирането на всички е върху това да плашим. Така не функционира поведението на хората. Целият цивилизован свят се развива на принципа "няма невъзможни неща". Нашата политическа среда говори само за невъзможни договорки и коалиции", заяви тя.

"Колкото повече ги насъскваш, толкова повече си остават вкъщи. Това води до капсулиране на хората и отравяне на цялата информационна среда. Води до задълбочаване на политическата криза. Тя няма как да се разреши без участието на хората. Не виждаме политиците да носят отговорност за това, което правят и не правят", каза той и допълни, че не се ли появи нов политически играч, трудно можем да очакваме съществена промяна.

В поведението на Калин Стоянов тя вижда подготовка за влизане в политиката. Опитва да се позиционира като силов играч, отбеляза Димитрова.

Двамата коментираха и казуса с номинацията за новия български еврокомисар.

"Трудно можем да направим предвиждане. Колкото повече в Европа усещат несигурност, толкова повече позициите ни в ЕК ще бъдат компрометирани. Имахме възможности за получаване на добри позиции. Няма да успеем този път да го постигнем", на мнение е комуникационният експерт.

Пепи Димитрова изтъкна, че в държавните институции никой не работи, чакайки да види кой ще бъде следващият му ръководител. Така изостава оперативната административна работа в държавата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase