Снимка: Bulgaria ON AIR

“Беше ясно, че конституционната реформа е изначално рискована, най-вече заради едно старо тълкувателно решение отпреди 21 години, решение 3 от 2003 г., което прави уникално разширително тълкуване на понятието "форма на държавно управление”, това каза за "Денят ON AIR" Емил Дечев. Бивш зам.-министър на правосъдието.

Дечев допълни, че реформата и специално в частта за съдебната власт в Конституцията, е поставена под риск от отмяна да бъде обявена за противоконституционна.

Решенията на Конституционния съд (КС) имат съществено значение за всички български граждани, подчерта той.

"Независимо от това дали си или не си доволен, си длъжен да го изпълниш. Неизбежно има промяна на балансите, има орязване на правомощия на президента. Ако трима, от тези шестима съдии, които в частта за съдебната власт се позовават на тълкувателно решение номер 3 от 2003 г. и въз основа на него приемат, че реформата в частта за съдебната власт е  противоконституционна, те няма как да заобиколят това тълкувателно решение", коментира Дечев пред Bulgaria ON AIR.

А дали може ли да се преразгледа решението на КС?

"Формално няма пречка да се поиска тълкуване на тази норма - чл. 151 ал.1 от Конституцията. На практика решение няма. Изрично се казва, че за да бъде взето едно решение, е необходимо мнозинство. Това мнозинство при 12 души е 7 съдии да са на едно мнение. В случая, при разделяне 6 на 6, мнозинство няма. Текстовете на Конституцията остават. Няма пречка в бъдеще, при ново сезиране, да се формира мнозинство", смята Дечев.

Дечев е на мнение, че съдебната реформа е стопирана и всеки нов опит за реформа още в началото ще бъде убит.

"Една от големите грешки е, че даваме еднакъв статут на прокурори и съдии. Те имат различни функции. Съдът трябва да е абсолютно независим от политическата власт. Прокуратурата е инструмент за изпълнение на наказателната политика на държавата", обобщи Дечев.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase