Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

"Градусът на напрежението е вдигнат много високо. Това е потенциал за взимане на по-емоционални решения", коментира пред БНР политологът Димитър Ганев, изследователски център "Тренд", по повод последните изявления на преговарящите партньори от управленското мнозинство.

ГЕРБ-СДС ще върне празен мандат на президента, ако до 12 часа не се разберат с "Продължаваме промяната - Демократична България" за споделена отговорност в управлението. Това стана ясно по време извънреден брифинг снощи - на преговарящия екип на ГЕРБ-СДС, начело с кандидата за ротационен премиер Мария Габриел.

"Борисов продължава да играе от по-силната позиция, защото при евентуални избори дистанцията с ПП-ДБ вероятно ще бъде по-сериозна, отколкото през април 2023 г. Лидерът на ГЕРБ имаше една основна цел - влизане в сглобка с ПП-ДБ и излизане от политическа изолация, в която беше  през 2020 година.  Това, което постигна ГЕРБ през юни 2023 година, го направи легитимен и приемлив партньор. В никакъв случай не искам да звуча категорично - че ще има ново правителство, оглавено от Габриел или че отиваме на предсрочни избори. И двете опции са отворени. Изборите няма да бъдат лесни нито за ПП-ДБ, нито за ГЕРБ, отбеляза политологът.

"С каква теза се отива на избори? С кого ще си партнират след изборите? Социологическите проучвания през последните няколко месеца показват, че структурата на вота няма да бъде категорично различна. Би могло Борисов и ГЕРБ да са в по-силна роля в преговорния процес, но те и сега са в такава", посочи Ганев.

Отсъствието на Борисов от преговорите беше знаково, обясни Ганев.

"Вероятно се е търсел ефект той да има последната дума. И вероятно ще я чуем в оставащите часове преди 12. Не изключвам да има ключова позиция на Борисов в следващите няколко часа", добави той.

"Продължаваме промяната - Демократична България" разпространи проекта на коалиционно споразумение, върху което са работили съвместно с ГЕРБ.

"Не видях нещо коренно различно от това, което бяха предложили в меморандума си ПП-ДБ и в коалиционното споразумение на ГЕРБ. Това е типично коалиционно споразумение. А във всяко едно коалицонно споразумение се фиксира механизъм за взимане на решения. Това обаче не означава, че някои от народните представители не могат да гласуват знаково в една или друга посока, въпреки договорката на своите лидери. Ние получихме текста на споразумението, но не получихме приложението към него, което означава, че то е проблемно",каза политологът.

Не мисля, че темата "ДПС" е била кой знае колко спорна през последните няколко месеца, обясни още Ганев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase