Снимка: БГНЕС

Министерството на външните работи (МВнР) би подкрепило замразяването на активите на Россътрудничество, включително банкови сметки, от страна на компетентните ведомства в Република България. Това каза вицепремиерът и външен министър Мария Габриел по време на днешния редовен парламентарен контрол. Изказването ѝ бе в отговор на въпрос на "Продължаваме промяната - Демократична България" относно замразяването на активите на Руския културно-информационен център в София и мерките срещу пропаганда от страна на Русия,предаде БТА.

Тя посочи, че МВнР няма компетенцията да приложи санкциите, но е необходимо бързо приемане на нормативен акт.

Външното министерство изразява последователна позиция за необходимостта от приемане на нарочен, нормативен акт, който да уреди в цялост обществените отношения и да регламентира правомощията и отговорностите на отделни институции по прилагането на ограничителните мерки на ЕС, ООН и на национално ниво върху замразяване на финансови активи, заяви Габриел.

Габриел припомни за създадената Координационна група за прилагане на ограничелните мерки на ЕС, под председателството на Министерството на финансите. Задължението за замръзяване на финансови средства и активи е пряко приложимо в българското законодателство и попада в компентността на съответните крдитни, финансови и други национални институции, посочи Габриел.

България се ръководи и спазва последователно единия подход на Европейския съюз и неговите държави членки спрямо Руската федерация след началото на руската военна агресия срещу Украйна. Габриел посочи, че този подход се характеризира с ограничаване до минимум или прекратяване на сътрудничеството и контактите с Руската федерация на двустранно равнище, както и в многостранни организации и формати. Ограничителните мерки на ЕС остават един от ключовите инструменти за ефективен натиск върху Русия в отговор на нейната военна агресия срещу Украйна. Габриел заяви, че страната ни се придържа към общата външна политика на ЕС по линия на санкциите и досега е подкрепяла всички санкционни пакети спрямо Русия.

Руският културно-информационен център в София се помещава в сграда, изградена на терен, преотстъпен от правителството на България на правителството на СССР чрез междуправителствена спогодба, подписана на 27 май 1975 г., заяви Габриел. Тя посочи, че сега центърът се ръководи от временно изпълняващ длъжността директор, член на състава на дипломатическата мисия в София, заради което се ползва с имунитет по Виенската конвенция за дипломатическите отношения. Вицепремиерът и външен министър заяви, че в междуправителствената спогодба няма текст, в който да се посочва, че центърът им дипломатически имунитет. Руският културно-информационен център е юридическо лице, със собствен бюджет и банкова сметка в България. Габриел посочи, че Россътрудничество и ръководителят Евгени Примаков фигурират в списъка на ЕС на санкционираните лица. Тя заяви, че на интернет страницата на центъра се вижда връзка с Россътрудничество. Габриел добави, че настоящият управител на Руския информационен център е бил началник на отдел „Документално обезпечение и контрол, стопанско управление и административно-икономическо подпомагане“ на Россътрудничество, като това става известно от публикувани публични документи.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase