Снимка: БГНЕС

Проблем с боклука има навсякъде, не само в София. Това заяви пред bTV министърът на околната среда и водите Юлиян Попов.

Той смята, че не е нормално контролът върху предприятията да е непрестанен, те би трябвало да поемат своя ангажимент и да не замърсяват околната среда.

"Чувствителността към въздуха в Русе е много висока. Решение има. Проблемът е комплексен – има три неща в Русе, които тревожат хората. На първо място това са острите миризми, които се появяват от време на време. Другото е свързано с планираното изграждане на един инсинератор в румънския град Гюргево, а третото, което нас ни тревожи най-много, е високото ниво на фини прахови частици", обясни той.

Министърът на околната среда и водите обясни, че високото ниво на фини прахови частици се дължи на няколко фактора – разкопаването на града миналата година за подмяна на ВиК мрежата, отоплението на твърди горива през зимата, транспорта и индустрията в Русе.

"За публичния транспорт направихме много. Той ще бъде на около 90% електрифициран с подкрепата, която ние оказахме. По отношение на водния цикъл – изкопите са вече заровени и се надявам това да е елиминирано като източник на замърсяване на въздуха. По отношение на индустрията – ние непрекъснато налагаме санкции и се надявам и там да постигнем желания ефект", каза още той.

Юлиян Попов припомни, че Министерски съвет е повишил размера на санкциите за предприятията и за местната власт. Той подчерта също така, че проверките за разнасящите се миризми трябва да са комплексни и в тях да участват много други структури към различни министерства, а не само МОСВ.

"Аз съм провел няколко разговора с колегата си от Румъния и той знае много добре какви са настроенията в Русе. Ние вече сме върнали два отрицателни доклада до румънското екоминистерство по отношение на този инсинератор и сега, когато го видя в Брюксел, пак ще говоря с него, макар че ние се чуваме по телефона редовно", каза още Юлиян Попов.

Министърът на околната среда и водите коментира и мръсния въздух в Разград. Той посочи, че там има няколко завода, които са заподозрени за залповото изпускане на замърсени води в реката, като това се случва в различни часове на денонощието

"Предприехме един необичаен подход в Разград. Вместо само да наблюдаваме отделни предприятия, да направим една цялостна и комплексна проверка на замърсяването на околната среда. Съсредоточихме се върху водата, тъй като тя е основен източник на миризми. В реката се изливат азотни съединение, фосфор, както и биогенни съединения", поясни Юлиян Попов.

Той увери обаче, че тези съединения не влизат в питейната вода. Може обаче да се "задуши" рибата, обясни министърът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase