Снимка: БГНЕС
fallback

Парламентът отхвърли предложените от „БСП за България“ промени в Кодекса на социалното осигуряване.

Те предвиждаха обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст да бъде обвързано с размера на минималната работна заплата. Подкрепиха ги 60 народни представители, трима бяха "против“, 96 се въздържаха.

По този начин майките и семействата ще могат да получат допълнителна подкрепа за отглеждането на децата в семейна среда, е записано в мотивите. Според разчетите на вносителите при около 30 000 лица, получаващи обезщетения за отглеждане на деца от 1 до 2-годишна възраст,  са необходими около 96 млн. лв. годишно допълнителни средства по бюджета на Държавното обществено осигуряване.

Да помогнем на българските майки и семейства, призова Георги Гьоков от левицата. Трябва не само да се записват социални ангажимент в програмата,  а да се защитават с действия, обърна се той към "Продължаваме промяната-Демократична България“.

След малко ще гласувате около 3 млрд. за военна техника, ако не подкрепите законопроекта, ще лишите семействата от една малка, но значима за тях мярка, която е добър знак към младите ни съграждани, които искат да живеят и обучават децата си у нас, призова и колегата му Георги Свиленски.

Семейството  трябва да има сигурност откъм доходи през втората година от майчинството, защити проекта и Георги Георгиев от "Възраждане“.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Анонимен

преди 6 месеца

Какво наскачахте всички срещу коментар номер 3 ? Аз като данъкоплатец съм за щедро плащане на периода на майчинството, но само за жени със средно и висше образование. Що се отнася до неработещите малцинства, там пари за майчинство и детски надбавки не бива да се дават. Която иска платено майчинство, да си направи труда да завърши поне гимназия, да поработи 2-3 години като се осигурява, а след това да тръгне да ражда. Стига вече са ни изнудвали да издържаме нищоправци!

15

Анонимен

преди 6 месеца

Защо в проспериращите държави няма толкова продължителен период на платено майчинство? Даже в повечето от тях жената има право 6 седмици или 3 месеца да отсъства от работа поради това, че е родилка, но не получава никакво възнаграждение през този период.

14

Анонимен

преди 6 месеца

Не съм расист, но българската майка трябва да е с поне 80% балканско ДНК. Ако носи 50% анадолски или египетски и се казва айше говорим за целенасочен геноцид чрез предателско изместване на генофонда.

fallback