Снимка: БГНЕС

Оттеглянето на плановете за справедлив преход би довело до загуба на 3 млрд., които иначе могат да ни подпомогнат. Ако ги няма, ще трябва да използваме собствени средства. Не е в интерес на протестиращите плановете да се изтеглят, трябва само да се подобрят. Това заяви за Нова Нюз председателят на АИКБ Васил Велев.

" Натрупани са грешки - сред тях са липсата на механизъм за капацитет и ненужно съкращаване на квотитес, след като сме страната с най-голяма редукция спрямо 1990 г.", подчерта той.

Още по темата

По думите му освен енергийна гарантиранция е необходима конкурентна цена на електроенергията. "Това е пропуск в решението на НС, който не би се случил, ако преговорите бяха тристранни. При цена 200 лева за мегаватчас на пазара, себестойността на въглищните централи е под 100 лева. За да имат правото да произведат ток, те трябва да платят още 200 лева за квоти. Това изкривен пазар. До края на ноември трябва да се състави енергийна стратегия", смята Велев.

От своя страна Ивайло Найденов, изпълнителен директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, смята, че протестите са в резултат на натрупано недоверие през годините в "Марица-изток". "Напоследък има разнобой и между самите синдикати, защото не беше обяснено защо трябва да има зелен преход и какви са алтернативите. Сред хората на блокадата не са само хора с лопати и кирки, има минни и електроинженери, топлоенергетици, маркшайдъри - хора с висока квалификация. Те биха искали алтернативна заетост, която да отговаря на ситуацията към момента", коментира той. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase