Снимка Bulgaria ON AIR
fallback

„Най-големият проблем пред бизнеса, не само чуждестранен, но и въобще бизнеса в България, е работната ръка“, коментира доскорошният служебен министър на икономиката Никола Стоянов в предаването "Брюксел 1".

"Много примери от компании бяха дадени за това колко е трудно да се внасят работници от трети държави. Категорично там трябва да се продължи работата в тази насока, да се облекчи процедурата, да се дигитализира, за да могат да се скъсат сроковете наистина. Ние доскоро рекламирахме България като страната с най-евтината работна ръка и привличахме чуждестранните инвеститори по този начин. Поне предишни министри за това говореха непрекъснато. Вече това със сигурност не е така. И се надявам и никой министър след мен да не рекламира България като държава с ниски заплати, което да е привлекателното", добави той, като представи и статистика за чуждестранните инвестиции.

„През изминалата седмица предадох официално поста на министър на икономиката и индустрията. Много добър синхрон и диалог с новия министър. Разбира се, в рамките на този половин-един час, който имахме, а и накрая на дълъг изморителен ден и за двама ни, нямаше как да обхванем всички теми“, каза той пред Bulgaria ON AIR .
Никола Стоянов коментира и новината за предстоящи ревизии във всички министерства.

"На тази тема не сме говорили. Говорихме по най-важните теми. Една от тях е повече диалог с бизнеса, който засилихме много с работодателските организации, със синдикати. Проведохме различни консултативни съвети, които от години не се бяха събирали. Другото, на което наблегнах, бяха регулярните закуски с министъра за чуждестранни инвеститори, които направихме с компании от много различни държави. И мисля, че той прие да продължи тази инициатива", коментира Стоянов.

"Факт е, че за април месец вече инфлацията е 11,6% спрямо април миналата година. Намалява отново с 2,4 пункта, при това март намаля с 2 пункта и аз очаквам още за май месец вече инфлацията ще бъде едноцифрена със сигурност, най-вероятно около 9%. Така че наистина там вървим много добре. Храните не следват тази тенденция“, каза той.

„2021 година в началото беше Ковид година, така че е по-трудно да се сравнява, но само първите няколко месеца на тази 2023 година са в пъти повече чуждестранните инвестиции. Така че интерес има и наистина е много важно България също да е активна. Сигурен съм, че новият министър ще продължи тази линия, тъй като той идва и от Агенция за инвестиции и това е тема, с която той се е занимавал и по която сме работили заедно. Така че там ще разчитам наистина на сериозно възприемане", каза Стоянов.

По отношение на цените на храните той заяви: "През последните седмици вече се вижда, че има резултат постепенно, но много бавно и все още за отделни продуктови категории. Ние имаме най-ниските горива в Европа, горе-долу 30% близо са по-ниски отколкото преди една година, което за компаниите е много важно, тъй като логистиката е сериозно перо в ценообразуването", напомни доскорошният служебен министър на икономиката.
По думите му сайтът е дал възможност да излязат наяве изкривявания на пазара. "Той събра информация от много различни институции, която и до момента се събираше, но беше разпокъсана", отчете Стоянов и коментира инфлацията, която вече 7 месеца спада.

През последните 20 години България никога не е имала проблеми с инфлацията и стриктно е спазвала критериите. В момента ситуацията е по-различна, отбеляза гостът.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

32

до 9

преди 10 месеца

До Анонимен,така ли било,а народа кога ще го застигне това възмездие за което говориш,пенсионерите например дето си продадоха децата по чужбина и живеят на техен гръб по-добре от арабските шейхове,кога ще ги застигне,защото до сега само несметни богатства са ги застигнали

31

само на хартия

преди 10 месеца

са ниски бг заплатите,де факто българина на ден получава в пъти повече от европееца на месец и всички го разбраха това,кого ще лъжете

30

Реалист

преди 10 месеца

Средната брутна заплата от 252,08 лева през 1988 година, отговаря приблизително на 4800 лева средна брутна заплата сега, а минималната от 120 лева през 1988 година, отговаря на около 2500 лева брутна заплата сега. Къде бяхме, къде сме сега ...

fallback