Снимка: БГНЕС
fallback

Обмисляме таван на надценката за основни хранителни стоки и продукти. Това каза вицепремиерът по икономическите политики и министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев по bTV.

Алексиев посочи, че надценката не бива да е повече от 10% и обясни, че обмислят таванът на надценката да обхване между 50 и 100 продукта от малката потребителска кошница.

Според вицепремиера мярката може да бъде въведена както с нормативен акт, така и по обща воля от страна на правителство, държава и на самите търговски вериги, както по думите му се е случило в други държави. Алексиев коментира и дали има картел между големите търговски вериги. Компетентната институция, която трябва да установи това, е Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Ние сме подготвили информация и ще я предоставим на КЗК, каза той и потвърди, че има притеснителни данни.

Не мога да спекулирам с това дали има, или не, картелно споразумение, но за мен, по-скоро - да, посочи Алексиев. Ние неслучайно следим какви са цените на тези хранителни продукти в западноевропейските държави. При положение, че България има най-ниските цени на горива, най-ниския транспорт, най-ниския природен газ, за съжаление най-ниското заплащане, а цените на някои продукти са по-високи. Откъде може да идва това, освен ако няма картелни споразумения и генерирани свръхпечалби, коментира Христо Алексиев. Вицепремиерът бе категоричен, че има необосновани надценки и печалби в този сектор и съобщи, че общо проверките в сектора са над 600.

Относно осигуряването на медицински хеликоптери, транспортният министър заяви, че работят във всички посоки за това България да има спешна медицинска помощ по въздух. Ние възнамеряваме това да се случи до средата на тази година, увери Алексиев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

87

Анонимен

преди 1 година

Това е добра идея за основните храни.

86

Един Българин

преди 1 година

Има и трети вариант: Масови проверки. Специално на Била, Кауфланд и Лидъл проверки на всеки обект поне веднъж седмично. Държавата пари има. Вместо да плаща за безработица да наема служители да проверяват елементарни неща като срок на годност. Разбира се бавно за да им пречи и "сами" да се сетят че просто прекаляват. Не е нормално в ЕЗ инфлацията да е 8%, а в България 16%. Цените на тока са битови с коменсацията, цената на нафтата постоянно пада, заплатите са мизерни, ДАНЪЦИТЕ са най-ниските!

85

Vesko

преди 1 година

Не първо да забранявате на хората да отглеждат животни на село, за да може крупните производители да пласират стоката си, а сега да ограничавате и крупните производители колко да печелят.Нека всеки да произвежда, колкото може и колкото иска. Не може да има толкова малко на брай домашни животни в едно лично стопанство. Разрешете на всички да си отглеждат храна и в повече. Ще видим, тогава цената на яйцата, сиренетео и кашкавал колко ще бъде.

fallback