Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Министърът на икономиката и индустрията Никола Стоянов разпореди търговските представители на България зад граница да събират данни за цените на над 20 основни хранителни продукти. Сред тях са брашно, олио, ориз, боб, захар, прясно и кисело мляко, масло, краве сирене, кашкавал, яйца, месо и др. Информацията ще бъде актуализирана всяка седмица. Това ще подпомогне процеса по анализиране на формирането на цената на продукта от производителя до крайния потребител.

Търговските ни представители ще следят ежеседмично цените в големите хранителни вериги в седем европейски държави - Германия, Австрия, Франция, Румъния, Гърция, Чехия, Хърватия, както и в по-малки търговски обекти в същите страни. Данните ще се обработват и съпоставят с цените в търговските обекти в България, като цялата информация ще бъде публична.

По този начин, във всеки момент, гражданите на България ще имат официална информация за актуалните цени в страната ни, съпоставени с някои от водещите европейски държави. Причината е все по-големият брой сигнали, че едни и същи продукти се продават на завишени цени в българската търговска мрежа. Целта е от една страна потребителите да имат пълна информация, а от друга – да се ограничат нелоялни практики и начисляване на свръхпечалби от страна на търговците.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

20

Гост

преди 1 година

не се случват нещата още чакаме отстъпката за гориво която беше шумно рекламирана началото на годината

19

Анонимен

преди 1 година

Пълни глупости! И каква е крайната цел. Това сравнение на цена с цена нищо не показва. Реално трябва да се съпоставят заплатите към цените в еди коя си страна относно заплатите към цените в нашата страна.

18

Анонимен

преди 1 година

За аташетата се пазарува от магазини от категория лукс и нагоре. Освен това имат слуги за тая работа, едва ли стъпват лично в хранителни магазини. Та откъде ще знаят цените в магазините за бедни?

fallback