Снимка: архив, БГНЕС
fallback

"Новата ни цел е друга дата през 2024 г. за влизане в еврозоната. Бихме могли да се опитаме за 1-ви юли". Това заяви пред БНР служебният министър на финансите Росица Велкова.

Тя беше категорична, че ще получим отказ, ако България подаде искане за конвергентен доклад до края на февруари, и отново подчерта причините, поради които няма да бъде подадено това искане - защото не сме изпълнили ангажиментите си, произтичащи от присъединяването ни към Валутния механизъм  2, а това са 4 закона, които трябва да бъдат приети, а втората причина е непокриването на критерия за инфлация.

Oще по темата
"Няма смисъл да подаваме искане за такъв доклад, след като знаем, че отговорът ще бъде "не". ... Към юли месец има вероятност да успеем да покрием критерия за инфлация, но не 100%, а като се изключат от осредняването страните с най-ниска инфлация", каза Велкова.

"Ако на 49-ото Народно събрание еврозоната е приоритет, могат да приемат необходимите закони, тъй като ние отново ще ги внесем. Тогава бихме могли да подадем искане за извънреден конвергентен доклад през юли. Няма пречка, за това е говорено с Комисията. Няма нормативна пречка, ако мине целият процес гладко, да се присъединим към еврозоната на 1-ви юли 2024 г. Това ще бъде прецедент, ако се случи, но не е забранено, не е и невъзможно", обясни министър Велкова.

"Ако загубим целта за влизане в еврозоната и се откажем от това, тогава ще има последствия - най-малко кредитният рейтинг на България би бил понижен и доходността и лихвите, които ще плащаме по външните заеми, биха били по-високи. Но това е само в случай на отказ от влизане в еврозоната. Ние не говорим за дата, от която се отказваме, а говорим за дата, която се отлага във времето и надеждата ни е да е с 6 месеца. Усилията продължават", посочи Росица Велкова.

В началото на 49-то Народно събрание служебното правителство ще внесе проект на редовен бюджет, заяви служебният министър на финансите.

Засега изчисленията показват, че дефицитът в него ще е около 6%, уточни тя и добави, че въпрос на политически решения е този процент да бъде свален до 3, за да бъде отговарящ на Маастрихтските критерии.

Министър Велкова подчерта, че преди евентуален референдум за лева и еврото трябва да има широка кампания, в която да бъдат добре обяснени различните позиции.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

168

Пена

преди 1 година

Русия иска България никога да не види Еврозона и да си останем в каменната ера заедно с Русия. Само че Русия има минало, а България има бъдеще. Така че сбогом Русия! На добър час към ада!

167

Анонимен

преди 1 година

Тая къде я сложиха там, прилича на една ниско платена канцеларска ***!

166

Анонимен

преди 1 година

Глyпeндeрите като искат да излизат от еврозоната с референдум. Аз ще си обърна парите в евро и ще си имам пари, когато левчето пак стане хиляди лева за долар/евро благодарение на тях. Явно не си спомнят изобщо защо се вързахме на това хоро с еврото - за да е стабилен ЛЕВА. Сега пак си искаме лева, защото картинките са му наши и си ни харесват повече отколкото на еврото.Ако ви сложат картинка с лъвче на българското евро - ще сте доволни, защото грам не разбирате смисъла, а гледате само картинкит

fallback