Снимка: БГНЕС
fallback

Поне 300-400 млн. лв. на година са щетите за България от неприемането ни в еврозоната. Това изчисли вицепремиерът Атанас Пеканов пред bTV.

Това е една "наивна сметка", може и да са повече. Те идват само от три фактора - ако приемем еврото, ще се повишави кредитният ни рейтинг и ше падне лихвата по държавния дълг, за България това биха били 200-250 млн. лв. спестени. второ - по същия начин ще намалеят лихвите за бизнеса – това са още 50-60 млн. лв. От изпратените от българите в чужбина над 2 млрд. лв. на година, които се превалутират и за всяко евро се губят по 1-2 стотинки, ще се спестят още 50 млн. лв., сметна Пеканов.

По думите му причините да се откажем от влизането в еврозоната от 1 януари 2024 г. са две - твърде високата инфлация и, най-вече, неприемането на нужните закони.

"От месеци не отговаряме на инфлационния критерий и от месеци търсим гъвкавост за тях, но за това трябваше да сме перфектни по всички други критерии, а вместо това не сме приели 4 закона. Тези закони бяха разработени и внесени още през ноември от Министерството на финансите, но не ги приеха, което означава, че някой продаде мача за еврото. Сигнализирано ни беше от Брюксел, че тъй като не отговаряме на критериите, няма нужда да искаме конвергентен доклад. Ако ни отхвърлят, това ще е голям имиджов удар за нас", категоричен беше Пеканов. И увери, че няма конспирация по темата, било е ясно, че това ще се случи.

Относно подкрепата на подписката за референдум за еврото, организирана от "Възраждане", Пеканов коментира, че всеки има право на своето мнение, но няма право да залъгва българските граждани. "От техните 14 аргумента нито един не е верен. БНБ е подкрепяла през годините винаги влизането в еврото. Ние вече сме се отказали от паричната си политика с влизането във валутния борд, може би тези, които искат да разклатят борда, не искат да участваме в заседанията на ЕЦБ, а сега само спазваме тези решения", обясни Пеканов.

Той коментира и думите на президента Радев от Мюнхен, че се надява служебното правителство повече да не предоставя военна помощ за Украйна. "Много е трудна ситуацията, в Мюнхен чухме различни мнения. Всички страни подкрепяме Украйна, но въпросът е какъв да е начинът да се постигне отблъскване на агресора. Ние спазваме решението на парламента", заяви вицепремиерът. А по отношение на санкциите по Магнитски беше категоричен, че това нанася имиджови щети за страната ни.

Служебният кабинет не се меси в изборите, но когато получавам въпроси, трябва да отговоря. Вчера в Мюнхен ме питаха какво става в България, защо Петър Витанов е изключен от партията, а е водач на делегацията в европарламента, разказа още Пеканов по отношение на отношенията си с БСП.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

177

Анонимен

преди 1 година

Това изчисли вицепремиерът Атанас Пеканов пред bTV. . . . . ДАЙТЕ ТОВА ИЗЧИСЛЕНИЕ! И НИЕ ЗНАЕМ МАТЕМАТИКА! ИЛИ Е ПИСАНО НА БИРЕНА ПОДЛОЖКА?

176

ала бала

преди 1 година

Ей,малкия,кога стана ватман,кога ти почерня гъзо?Я кажи бе многознайко що държави като Швеция,Унгария ,Норвегия даже и не помислят да въвеждат еврото и пак са си по добре от нас,не ни правете на ***,отдавна ви знаем игричките ,мръсните продажни душици и това,че обслужвате интересите на едрия бизнес- демек богатите да стават още по богати,не се наядохте бе,за хората не ви дреме -наглеци ,а тебе като те поставят на тясно друга песен почваш да пееш...

175

Франко

преди 1 година

България губи милиони горе/долу толкова пак, да не кажа повече от: заплати на депутати, министри, президент и администрацията му, субсидии на партии, НСО и издръжката му, но народа е свикнал и за него няма проблем, та сега тука за 300-400 милиона ли...

fallback