Снимка: БГНЕС

Неслучайно в немалко страни, а и препоръките на евроинституциите, които се занимават с честното провеждане на избори, посочват, че промени в изборните закони не трябва да се правят в рамките на 6 месеца преди провеждането на вота. Това не са случайни срокове. Идеята е да може да се подсигури и технически и да се обезпечи честността на вота.

Още по темата
Това заяви в Нова  Екатерина Михайлова в отговор на въпроса ще има ли технологично време да се достави хартията за бюлетината за предсрочния вот.

По думите ѝ в момента сме в ситуацията, я която Изборния кодекс беше преправен, без да се знае дали това, което се прави, ще може да се реализира. „Имам сигнали обаче, че все пак по-скоро ще се справят в сроковете, предвидени по конституция и закон”.

„Сроковете за това, кога могат да се проведат избори са на ниво Конституция. Не може някой да решава да се правят по едно или друго време. В основния закон се казва, че след разпускане на НС, държавният глава назначава служебно правителство и насрочва нови избори в срок от два месеца. Съответно ЦИК – трябва да осигури провеждането им. Ако не са готови ролките за бюлетините, трябва да ни каже как ще протекат изборите в рамките на закона, а не по някакви измислени правила. Да му мислят тези, които са взели решение за двата вида гласуване”.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase