Снимка: архив, БГНЕС

Държавата не може да живее без комплекс "Марица изток", няма да има електричество. Това каза пред БНР Деян Дяков, председател на КНСБ в ТЕЦ "Марица изток 2".

Към този момент държавата не е готова за реформа, смята той.

Още по темата
Дяков поясни, че "докато настъпи моментът за тоталното затваряне на "Марица изток", следва да бъдат изградени нови предприятия и нови базови мощности и професионално обучените кадри да се преместят в нови предприятия в региона.

"Държавата трябва да започне да работи за изграждането на нови базови мощности. Това е единственото спасение и единственият начин някога да се осмелят да ограничат работата на комплекс "Марица изток", каза синдикалистът.

Дяков изрази надежда депутатите да гласуват "за" и максимално бързо да започне предоговарянето на условията за въглищните централи.

"В рамките на 2 години все още имаме време да предоговорим въпросните 40%, които ПП заложиха, и да бъдат премахнати от Плана за възстановяване, защото са вредни за държавата и за нацията ни", коментира синдикалистът.

Дяков посочи още, че са се почувствали "изключително пренебрегнати и обидени" от това, че при залагането на тези стойности в ПВУ не са се допитали до социалните партньори и не са били направени социално-икономически проучвания как това ще се отрази на общините и региона.

Той изтъкна, че от юни миналата година алармират всеки месец за "тези пагубни 40%", а днешната им акция е третата поред.

Следващите плащания по ПВУ ще бъдат спрени не заради отварянето на плана, 13 проектозакона има да се приемат от НС и още 53 изисквания от ЕК, поясни Деян Дяков.

"Не е в нас вината, ако няма второ плащане", категоричен е той.
 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase