Снимка: БГНЕС

Желанието на западните страни по мое време бе всички мигранти да бъдат пропускани, но и регистрирани на наша територия. ЕК не се е отказала от това си намерение, но набляга на граничния контрол. ЕС не иска да не допускаме бежанците, а да ги оставим в България. Това каза за "На Фокус" бившият вътрешен министър и бивш шеф на ДАНС Цветлин Йовчев.

По думите му Нидерландия прехвърля вътрешнополитическия си проблем навън. "За да се привлекат хората в момента, е нужно да има човек, който да им разкаже приказка, да им даде визия как трябва да изглежда обществото и да им посочи пътя дотам. С противните послания не се печелят избори, мнозина се спънаха в този камък. Включително и ПП", смята той.

Според него имаме тенденция в обществото - породени от несигурността, хората са склонни да се лишат от свободите си, за да получат сигурност. "Все повече виждаме носталгия към периода преди 1989 г. Има засилване на крайнодесния екстремизъм. В годишния доклад на ДАНС има отчетена такава тенденция в интернет пространството.Тепърва ще има ескалация и засилване. В тази ситуация може да излезе политически субект, който на базата на популизъм да привлече интерес. В резултат на кризата все повече са гласовете за по-осезаема намеса на държавата в икономиката", анализира ситуацията експертът.

Относно мигрантската криза Йовчев сподели, че и през 2013 г. е имало натиск. "От ЕК ни казваха да не спираме мигрантите. Така да се подпомогнат хората, които се нуждаят от закрила. Не всички пресичащи границите обаче са бежанци. С тях влизат и много опасни хора. България е малка страна и не сме в състояние да приемем безкраен брой бежанци. 90% от усилията за Шенген трябва да са насочени към дипломацията. Трябва да отделим ресурс, а и да поискаме помощ за охрана на границата", отбеляза Йовчев. И определи казусът "Gemcorp" като притеснителен, въпрос на незнание от бившите управляващи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase