Снимка: БГНЕС

Този конектор ще трансформира енергийната карта на региона, ще доведе до реална диверсификация, като още в следващите няколко седмици ще получаваме азербайджански газ и ще сложим край на руския монопол.

Това заяви премиерът в оставка Кирил Петков в Комотини, където заедно с гръцкия си колега Кириакос Мицотакис отбелязват финала на строителството на интерконекторната газова връзка между двете страни.

Коментирайки политическата ситуация у нас, премиерът заяви: "България не е пред газова криза, единственият голям проблем в момента е, че влизаме в политическа криза".

"Нямаше 121 човека, които да не ги е страх да кажат "Не на задкулисието". Толкова много осъзнаваме тежестта на отговорността която имаме, че тази сутрин всички наши депутати се опитаха да комуникират с депутатите от ИТН. До този момент мисля, че мандатът ще бъде върнат без подкрепа от 121 души", каза Петков.

"Ще подкрепим всичко, освен да имаме партньор, който да е в политиката като Пеевски, това няма да допуснем, както и Слави Трифонов няма да допуснем, както и други външни сили, които да нареждат", допълни той.

"Ще надделее над страха, ще сме отворени за диалог до последния момент", каза още Петков.

"Изпускаме историческо време на парламента, изпускаме възможността да вкараме 40 закона, изпускаме парите по Плана за възстановяваме, изпускаме дейността по управление на КПКОНПИ", добави Петков.

"Оттук нататък, ако има служебно правителство, отговорността отива изцяло в него, уточни премиерът в оставка.

"Днешният ден ще остане в историята като ден на икономическа и енергийна независимост. Стартирането на интерконектора между България и Гърция е паметно събитие и изпитвам гордост, че оглавявах правителство, което успя за 6 месеца да завърши този проект, за който се говореше от години", коментира Петков.

Той поздрави и премиера Мицотакис за всеотдайната му политическа подкрепа, както и ръководството на фирмата изпълнител ICBG за това, че са устояли на всички политически, икономически и епидемически препятствия.

"Нека си припомним, че само преди месец отново заедно с Мицотакис поставихме началото на изграждането и на терминал за втечнен природен газ в Александуполис. Тези проекти са подкрепени и от ЕК, и от Азербайджан, което ще помогне за това да се открие ново геополитическо приятелство", подчерта премиерът в оставка.

Според него географската близост на България и Гърция създава безброй предпоставки за взаимна инфраструктура и в други направления: Кризата в региона на Черно море ускори осъзнаването, че българската икономика ще се нуждае все повече от гръцките пристанища в Егейско море и искам отново да заявя интересът на България да бъде част от пристанищата в Александруполис и Кавала, заяви Петков.

И допълни, че 30% от българския внос на ток е от Гърция, както и 44% от вноса на пшеница и 40% - от царевица, което показвало колко големи са общите ни интереси и ползи.

"Запитан от какво човек има най-голяма нужда и полза, Сократ е отговорил: да имаш верен приятел", цитира Петков прочутия философ, а след това се обърна към гостите на английски и им разказа, че когато завършвал "Харвард", на студентите им е казано, че координацията се случва, когато имаш добри координатори - трябва да имаш отдаден лидер и приятел с общи цели и именно това се е случило през последните месеци.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase