Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Ниското доверие към институциите, силната родова принадлежност и ниската гражданска активност ни вкарват в един порочен кръг на бездействие. Това са едни от резултатите от проучването "Индекс за гражданско здраве", направено от фондация "Софийска платформа".

Политологът Христо Панчугов е част от екипа, който е провел това изследване. В студиото на "България сутрин" той посочи, че индексът е опит да се съберат на едно място данни за много сфери, които изграждат демократичната култура на едно общество.
Oще по темата


Да измери правната рамка, в която функционира гражданското участие. Индексът гледа всички процеси, които подпомагат или възпрепятстват гражданското участие. Самото изследване на нагласите е отнело няколко месеца, но работата по методологията е отнела над една година. Идеята е да се провокира интерес към процесите в основите на българското общество.

"Добрите новини са свързани с възможността и оценката, която гражданските организации дават на правната рамка. Има създадена институционална основа гражданите да бъдат включвани в процеса на вземане на решения. Лошата новина е, че самите институции нямат капацитет да включват гражданските организации. Липсва и капацитет на самите граждански организации. Има много силно клъстериране на граждански организации в София за сметка на страната", обясни Панчугов.

Проучването показва, че хората нямат доверие на политиците. Според Панчугов липсва усещане, че интересите ни могат да бъдат споделени извън близкия семеен кръг. Към всички други се подхожда с недоверие.

"Над 66% от гражданите заявяват, че не са участвали в какъвто и да е процес, свързан с гражданска активност. Като общество сме абсолютно неспособни да виждаме съюзници в другите около нас. Около 40% от тези, които казват, че биха направили нещо, всъщност биха отишли да гласуват. Други опити за натиск върху политическата система са почти непознати на гражданите", посочи политологът пред Bulgaria ON AIR.

Замеряме се с решения и обикновено се стига до замръзване на политическите позиции, без възможност за диалог и промяна, смята той.

По думите на Панчугов предложението на премиера Кирил Петков за свикване на КСНС по темата "Северна Македония" е безумно. По-разумно е да води разговори с политическите формации извън публичното пространство и да се търси компромис, отбеляза политологът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

31

до 22

преди 1 година

Приличаш ми на някой, който взима 15-20к месечно и се мисли за мултимилионер, честно казано. Изобщо не ме интересува къде живееш. Блоковете имат общи части около тях. Ама на тебе няма какво да ти обясняваме- ти си роден в резиденция. Прочее, и аз имам жилище в блок- целият последен етаж е мой. Частен асансьор. Гледка към планината, пълна идилия и тишина. 120м2 тераса. Та има блокове и блокове. Това, че си взел някаква си къщица в Драгалевци с 500м2 двор не е интересно. Има 100к такива хора.

30

Анонимен

преди 1 година

Гражданска активност е недефинирано понятие за България. Щеше да е добре първо да каже какво разбира под гражданска активност, а после да жонглира с думите.

29

Анонимен

преди 1 година

Иска да каже военна дейност, подготвят ни

fallback