Снимка: БГНЕС
fallback

Преди 2 дни евродепутатът Елена Йончева отправи въпроси към генералния директор на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси за това каква би била опасността за Европейския съюз в случай, че доставките на ядрено гориво бъдат включени в санкциите срещу Москва.Коментар по темата за NOVA направи проф. Янко Янев, който е директор на Института за управление на ядрените знания във Виена. Той е работил в Международната агенция за атомна енергия повече от 15 години.

По думите му, "въпросът с ядреното гориво е подобен на нещата, които изпитваме с газа, нефта и т.н. но има и съществени различия. Държавите, които използват руска ядрена технология – ние, Унгария, Словакия, Финландия, Чехия имат специфични свои договори за доставка на ядрено гориво и поне до ден днешен не съм чул, че Русия отказва да доставя ядрено гориво по договорите, които има”.

Според проф. Янев има много други проблеми в ядрената област. „Това да пренастроим нашите рафинерии за използване на нефт от други места е сложен процес, който изисква редица изследвания, изчисления и експерименти какво поведение ще има това гориво от друг доставчик. Не казвам, че това ще бъде лесно, но е постижимо”, обясни проф. Янко Янев.

„Изследваме този процес с оглед да създадем известна диверсификация в доставчика, но това не е никак просто”, добави той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Анонимен

преди 1 година

А в кво ще се плаща?В рубли по Путиновия курс?

9

Тони от Монтана™

преди 1 година

СССР е зареждала уранови руди от Бухово, България. България има ОГРОМНИ залежи от уранови руди из целия югозапад.

8

Анонимен

преди 1 година

9, проваля се с трясък. Не само арабите, но и почти цяла Азия - Китай, Индия, Иран, Пакистан, Афганистан. РФ стартира нов проект на газопровод за Индия, Бангладеш, Пакистан.

fallback