Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

След дълги спорове и обвинения депутатите приеха бюджета на съдебната власт.

По предложение на шефа на бюджетната комисия в НС Любомир Каримански мнозинството реши, че 20 милиона лева от първоначално предложените средства за прокуратурата се пренасочват към Българската академия на науките.

Правосъдният министър Надежда Иванова отсече, че не става въпрос за намаляване на бюджета на съдебната власт, нито на прокуратурата, защото в сравнение с миналата година има увеличение.

„Големият проблем е, че в България най сетне трябва да има реално програмно бюджетиране включително в съдебната власт, защото трябва да говорим за ефективно разходване на бюджетни средства, т. е. разходи – постигнати резултати“, посочи тя.

От ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“ обвиниха мнозинството, че санкционира прокуратурата.

Хамид Хамид посочи, че за всички министерства има увеличение на парите, само за прокуратурата няма.

Народният представител от ПГ на ГЕРБ - СДС Александър Ненков се включи в дебата.
„Далеч съм от мисълта, че 20 млн. лв., които ще бъдат по-малко за прокуратурата, ще възпрепятстват цялото правораздаване. Защо точно на прокуратурата? Защо не върху целия бюджет на цялата съдебна система? Защо просто върху прокуратурата, за да разсеем съмненията, че има някаква санкция, че харесваме или не харесваме нейния ръководител, заяви Ненков.

Анна Александрова от ГЕРБ отсече, че това противопоставяне между МП и БАН е недопустимо.
„Тревожна е вашата фиксация около главния прокурор и прокуратурата“, обърна се тя към мнозинството.

Тома Биков от ГЕРБ също коментира, че в този бюджет се санкционират определени институции.

„Не става става въпрос за цялостна оптимизация, защото примерно на МВР бюджетът е увеличен, а и в там има проблеми и корупция“, каза той.

Крум Зарков от БСП отсече, че досега винаги съдената власт е функционирала и дори с това намаление бюджетът на прокуратурата ще бъде увеличен спрямо миналата година.

„В последните 6 години имаше фаворизиране на прокуратурата, никога не е имало нещо, поискано от прокуратурата, което да не е дадено“, настоя той.

Според него бюджетът на прокуратурата, предвиден за тази година, ще стигне а нормалното функциониране на държавното обвинение.

„В един бюджет, като се реши да се даде повече пари на инвестиция в случая на БАН, която има нужда от тях, се взимат от някъде“, посочи Зарков.

Христо Иванов от ДБ настоя, че няма резултати в борбата с корупцията по високите етажи на властта.

„Корупцията и липсата на отговор са един от порталите, през които враждебното влияние на Кремълския режим, който се опитва да ревизира международния ред, ще влиза у нас и ако не затворим този портал, това ще е още една форма на уязвимост на България в тази рискова ситуацията. Не само отбраната, службите и енергетиката, способността на институциите да се справят ще е важна за един мрачен период, в който навлизаме“, настоя той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Анонимен

преди 2 години

Има логика!В БАН е пълно с академици които са на заплата и пенсия едновременнои те като другите се мислят за незаменими и не дават път на младите това е.

13

Фло

преди 2 години

Стига бе, Христо, стига се пеняви за тая корупция! Ти си част от нея, а само за нея говориш! Това твоето, ако не беше смешно, щеше да е тъжно ...

12

ВЕЧНА ДРУЖБА..

преди 2 години

БСП.. +.. ДБ......... ПОДДРЪЖНИЦИ НА ДИКТАТОРА - ПУТИН.... КОМУНИСТ=ФАШИСТ....

fallback