Снимка: БГНЕС
fallback

Сотир Цацаров напуска председателското място в Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество след точно 46 дни, съобщават от "24 часа".

Изненадващият ход на бившия главен прокурор бе описан лично от него след молба за коментар от страна на медията на подготвяните от правосъдното министерство и група депутати законодателни промени, които ще доведат до разделяне на КПКОНПИ на два отделни органа. Един, който да разследва корупция и втори, който да се занимава с конфискация на незаконно придобитото имущество и конфликта на интереси. Макар че все още няма внесени конкретни текстове в парламента, темата придоби публичност след изявления на правосъдната министърка Надежда Йорданова и други политици.

"Ще коментирам декларираните намерения за законодателни промени следващата седмица, след като изпълня своето решение да подам оставка като председател на КПКОНПИ. Ще поискам да бъда освободен от тази длъжност, считано от 1 март, до когато ще внеса в Народното събрание годишния отчет за работата на Комисията. Фактите и цифрите в този отчет ще говорят повече от празните политическите декларации и обвинения. Разбира се, ще обявя ясно и мотивите за оставката си", гласи писменият отговор на бившия главен прокурор.

Малко повече от 2 години 55-годишният юрист ръководи комисията, която съсредоточава много власт и интереси в държавата. Сотир Цацаров встъпва като неин председател на 20 декември 2019 г., след като първият й шеф Пламен Георгиев подава оставка заради скандал с незаконно барбекю върху терасата на своя дом и заминава като консул във Валенсия.

Юридическата кариера на пловдивчанина Сотир Цацаров стартира през 1991 г., когато завършва право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Преди пет години пред ученици от столични гимназии бившият главен прокурор признава, че като студент е искал да стане следовател, а не съдия или прокурор. И добавя убедено: "Професията избира човек, а не тя него".

След като се дипломира като юрист, Цацаров се връща в Пловдив и на 1 октомври 1992 г. е бил назначен като съдия в Асеновград. Остава там до 1998 г., когато си тръгва като председател на местния районен съд.

Между 1998 и 1999 г. е зам.-шеф на Пловдивския окръжен съд, а след това 14 години - до 2013 г., е негов председател.

През есента на 2012 г. е номиниран от 7 члена на Висшия съдебен съвет за главен прокурор. Освен него в процедурата участват Галина Тонева и Борислав Сарафов.

На 20 декември е избран за главен прокурор с 18 гласа "за". Президентът Росен Плевнелиев подписва указа за назначаването му още на следващия ден - 21 декември.

На 11 декември 2019 г . парламентът го избира за шеф на КПКОНПИ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

36

Анонимен

преди 2 години

Сега протесърите ще върнат всички конфискувани пари на Баневи, Божкови и Арабаджиеви.

35

Toto

преди 2 години

Ко? Не!

34

Анонимен

преди 2 години

До ЛОЗАН ПАНОВ КАЗА:-------Нали ти видяхме резултата от изборите!

fallback