"За да се направи качествена съдебна реформа, е необходимо да се мине през няколко етапа. Първият е да се направи анализ и оценка кои са дефицитите в наказателното, гражданското и административното правораздаване. Едва когато се идентифицират те, е възможно да се види дали преодоляването им предполага законови промени. На трето място е да се поставят кадровите въпроси в случай, че онези, които би трябвало да реализират тези усъвършенствания в законодателството, не могат да го сторят, поради което се налага съответната кадрова промяна", заяви бившият вицепремиер в кабинета на Сакскобургготски проф. Пламен Панайотов пред Bulgaria ON AIR.

Според него предложението да се закрие спецсъда крие рискове, но той самият не е привърженик на такова специализирано правосъдие.

"Специализация е необходима и в правораздаването, но то не трябва да е само при организираната престъпност – нужна е при административното и гражданското правораздаване", каза Панайотов.

По думите на Панайотов, законовите промени трябва да бъдат съобразени с обществените интереси – да не се поставя под съмнение приключването на делата, водени в Специализирания съд, както и да се избегне понижението на юристите, които работят в Специализираните съд и прокуратура –  да получат адекватни длъжности, без да се засягат възнагражденията им.

Според него в сегашната съдебна система има заложени механизми на контрол на прокуратурата, като основните актове на прокуратурата са на практика атакуеми в съда.

Вижте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase