Снимка: БГНЕС
fallback

Без допълнителни мерки решението за намаляване на парниковите емисии в ЕС рискува да направи някои държави-членки по-бедни и неконкурентоспособни. Това заяви държавният глава Румен Радев пред журналисти в Брюксел по време на срещата на върха на Европейския съвет.
 
На фона на приетото през декември решение за намаляване на емисиите на парниковите газове с над 55% до 2030 г., липсата на допълнителни мерки, които да защитят държави като България, означава богатите страни да стават още по-богати, а бедните – още по-бедни и неконкурентоспособни, посочи държавният глава.

Президентът подчерта, че идеята за климатично неутрална икономика трябва да стане факт, но тя има своите рискове. За да се върви към реализация на решението за емисиите, се изискват сериозни инвестиции, които трябва да се предоставят "от тези, които ни тикат в тази посока", защото България няма ресурсите да го направи, посочи още президентът.

Oще по темата
Той допълни, че безропотното следване на това, което вече е прието, означава съвсем скоро ние сами да се откажем от базовите си мощности, защото поддържането им ще стане непосилно. Това, по думите му, ще доведе до редица сериозни проблеми и ще окаже сериозен ефект върху най-уязвимите социални групи.

"Ние сме длъжни да защитим, доколкото можем в тази ситуация, нашия интерес и да убедим европейските ни партньори, че ако някой иска, а то вече се иска, заложено е в документите, да постигнем това като национална цел, трябва да ни подкрепят изключително сериозно, иначе проблемите при нас ще бъдат огромни“, заяви още държавният глава.
 
Президентът Радев изтъкна и че при заложените промени България рискува да загуби автономност, защото 50% от енергийния микс на страната идва от въглища и това ни прави независими от ресурси, технологии, хора.

"Ако това изчезне, ние трябва да го заменим с нещо друго. И начинът на неговата замяна ще води до това да загубим автономност", посочи той и подчерта, че нямаме национални решения как да развиваме енергетиката си, както и стратегия с хоризонт 2030-2050 г.

"Затова искаме в Плана за възстановяване и устойчивост да залегнат такива проекти, които по възможно най-бърз начин да допринесат за построяването на необходимите мощности, които да бъдат и на съвременно ниво, да отговарят на зелени изисквания и да гарантират ефикасност, ефективност и най-вече автономия на нашата енергетика, от която имаме голяма нужда", коментира още президентът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

122

Анонимен

преди 3 години

С една дума бутат ни в устата на мечката ! Щото с течна газ е ясно че не могат да ни задоволят нито пък с друга Радев е по аналитичен от дибелия пожарникар

121

Мрън мрън

преди 3 години

Мрън-мрън, има промени - но друг да работи.Според изказаното мнение от Радев, Ние българите само наготово да получаваме продукти. Надявам се да чуя че има да покажем как може да се реагира преди климатичните промени да почнат и гордо да покажем индустрия която не зависи от постоянно замърсяване.Сега чета само мрън мрън не ни се работи мрън мрън други да работят. Нека гордо да покажем как се работи при климатично неутрална индустрия

120

Анонимен

преди 3 години

Тоя и климатолог стана, бреййй. Не минава и ден без да даде мнение

fallback